Една незабравима среща с операта Фалстаф
Една незабравима среща с операта Фалстаф от Джузепе Верди се състоя на 14.06.2018 г. от 19.00 ч. в Държавна опера Варна.
Този спектакъл от артистичния афиш на града остави чудесни спомени в съзнанието на слушателите, броени дни преди откриването на ММФ „Варненско лято“ 2018.
Постановъчният състав бе със силно италианско присъствие: диригент Стафано Сегедони, режисьор Джулио Чабати, сценограф Платон Барди, художник на костюмите Марко Натери.
Една незабравима среща с операта Фалстаф се обогати и от участието на Александър Крунев – един от най-добрите български баритони, който именно с този спектакъл отбеляза своята 30-годишна творческа дейност – с ролята на Фалстаф.
Чудесно му партнираха в останалите роли: Свилен Николов, като Форд, Дафне Тиан като Алиса Форд, Бойка Василева в образа на Мисис Куикли, Ирина Жекова като Нанета, Валерий Георгиев като Фентон, Александър Баранов в ролята на Доктор Каюс, Христо Ганевски като Бардолф, Деян Вачков в персонажа Пистола, Вяра Железова в образа на Мег Пейдж, и солистката на балета Илияна Славова в ролята на Паж.
Специално за този спектакъл пристигна от Италия не само Маестро Стефано Сегедони, а също така и още италиански гости за да се порадват на тази съвместна продукция.
Последната опера на Верди е комична, за разлика от добре познатия на публиката драматично-трагедиен натюрел на композитора.
Гениалният италиански майстор не случайно е спряган и като драматург, поради съвършенството на изграждане на своите оперни образци.
Великият оперен композитор, представител на Ризорджименто е създал в края на творческия си път един уникален шедьовър във всяко едно отношение – операта Фалстаф, по пиесата „Веселите уиндзорки“ на друг гений – Уилям Шекспир.
Артистично и с перфектна актьорска игра, само с мъжки персонажи започна първа картина от първо действие.
Пажът, с много изразителен мизансцен допълваше детайли от действието и развитието на отношенията на героите.
Втора картина внесе контраст само с женските си персонажи, като фразите на героините се открояваха ту солистично, ту вплитайки се в ансамблово изпълнение, което създаде още живост на сцената.
Особено впечатление произведоха невероятно сложната музикална тъкан и техничното използване на дървени духови инструменти, които си разменяха мелодичните линии със солистите, както и много плановия финал – вокалният нонет, последван от дамски квартет.
Второ действие заедно със смяната на декорите, донесе и свежест с перфектното извайване на образа на Мисис Куикли от страна на Бойка Василева. Уверена, с различна интонация, много бързо спечели доверието и симпатиите на публиката.
Арията на самовлюбеният Фалстаф, който скоро щеше да стане жертва на хитро скроен капан, бе много трудна за вокално – инструментален баланс, но пък бе осъществена брилянтно от състава и фалцетът на Александър Крунев развесели всички.
Арията на Форд /рогоносеца/, заплете още повече интригата за следващата картина.
След завесата опиянените от собствените си кроежи за отмъщение дами, в трепетно очакване изпяха чудесно вокално трио на места с колоратурни елементи.
Сцената се напълни с по-голямата част от персонажите, всеки със собствен план действие и се оформи мащабна звукова сцена на три нива, изпълнена с красива музика и секвенции.
Трето действие бе особено атрактивно и се развиваше в гората.
Откроиха се арията на Фентон, и хорът на феите с изпълнението на молитва – пародия.
Фабулата се развързва в двойна сватба, а вокалното фугато бе наистина възхитително в един кратък, но изключителен финал, където хор и солисти се представиха блестящо.
Гръм и стрети в оркестъра отбелязаха края на операта Фалстаф.
Аплодисментите не можеха да изразят напълно дълбоката възхита и признателност на публиката от чутото и видяното, но тя остана с един вълнуващ, ярък и незабравим спомен от срещата си с операта Фалстаф на Джузепе Верди.
автор и снимки Татяна Капричева