Интеграл Сонати за пиано и цигулка от Бетовен трета част
Интеграл Сонати за пиано и цигулка трета част се проведе на 12.07.2018г. от 19.00 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Варна, като акцент от програмата на Международен музикален фестивал Варненско лято 2018 г.
В последната вечер от тази вълнуваща поредица се изявиха звездните имена – цигуларите Светлин Русев, Николай Минчев и проф. Минчо Минчев, както и пианистът Евгени Божанов, всичките с богата музикална биография и международна кариера.
Интеграл сонати за пиано и цигулка трета част представи класно и перфектно три сонати, и по-конкретно: Соната №3 опус 12 в ми бемол мажор, Соната №8 опус 30 в сол мажор и Соната №10 опус 96 в сол мажор.
Концертът премина пред многобройна професионална публика, с допълнителни отпуснати 120 билета и много правостоящи.
В двора на Градската художествена галерия на голям екран се предаваше на живо интегралното изпълнение, поради малкия капацитет на залата, която не успя да побере всички желаещи.
Интеграл Сонати за пиано и цигулка трета част започна само след седем минути толеранс и първи се изявиха Светлин Русев, цигулка и Евгени Божанов, пиано.
Стилно, с изящно кристално настроение и приповдигнат дух започна тяхното свирене и първата част на сонатата прозвуча брилянтно и концертно.
Бляскаво, патетично, релефно, с неизчерпаема бетовенова енергия, с пълен ансамблов синхрон и майсторско подаване на музикалните реплики в плътната наситена фактура премина като за миг Allegro con spirito.
Втората част на сонатата бе изпълнена със спокойствие и ведро класическо настроение от силното професионално присъствие на двамата музиканти, прозвучавайки като бавна част от клавирните концерти на Бетовен.
Всяка фраза бе преизпълнена от дълбоко художествено съдържание, преливаща от красота и несъизмерима естетика.
След поезията на бавната част връхлетя взривно бодрата тема на финалната част Rondo.
В ръцете на двамата инструментални майстори музиката бе играчка и искрящо забавление, а за фестивалната публика истинско удоволствие за душата и слуха.
Редяха се и се вливаха един в друг различните епизоди, с отчетливи динамични контрасти и ярки акценти, в поредица от прекрасни изобретателни полифонични закачки и секвенции.
Ефектният край провокира възторга на публиката, която удостои музикантите с шумни и приповдигнати ръкопляскания и викове: „Браво!“, изкарвайки ги повторно на сцената.
Само две минути по-късно зазвуча соната №8, в изпълнение на творческия тандем Николай Минчев, цигулка и Евгени Божанов, пиано.
Моторното начало на първата част на творбата веднага привлече вниманието на слушателите и ги държа заинтригувани през цялото време.
Направиха впечатление матовия сочен звук и изразност в цигулката на Николай Минчев и кристално бистрия тон в пианото на Евгени Божанов.
Музикантите се раздвижиха сценично-артистично в прекрасен класически маниер.
Бавната част бе много красива и интересна със своя течащ, подвижен профил и изобилие от причудливи акценти и поетични лирични моменти.
Драматичните светлосенки бяха приглушени в тази спокойно протичаща музикална река и слушателите се наслаждаваха на дългата и прекрасна музика.
Третата част започна бравурно в партията на пианото, с хумор и весело празнично настроение.
Шеговитите акценти тип „скерцандо“ внесоха още свежест и остро подчертана отривиста ритмика.
Пъстрото перпето мобиле представи качествата на двамата инструменталисти в бляскава светлина и като отличен камерен състав.
След това прекрасно изпълнение, Николай Минчев и Евгени Божанов дружески се прегърнаха и вдигнаха високо ръце над широките и признателни аплодисменти на фестивалната публика.
След антракта дойде ред и на ветерана на цигулковото изкуство – проф. Минчо Минчев и свободолюбивия прочит на пианиста Евгени Божанов, с тяхната ненадмината интерпретация на Соната № 10 от Л.В.Бетовен.
Знаменитият цигулар проф. Минчо Минчев излезе в бяло празнично сако и като голям майстор много изразително се държа и свири през цялото време.
Първа част на творбата започна много красиво и поетично и в двата инструмента.
Като цяло тази соната бе решена в по-лиричен план, а светло тържествените и приповдигнати щрихи бяха дозирани в балансираните партии на пианото и цигулката.
Публиката старателно слушаше и съвсем се задълбочи във втората част и химновото звучене на Adagio, с причудливите експериментални хармонични решения в музикалната тъкан.
Задушевно, съкровено и красиво, музикалното повествование остави незабравим отпечатък у слушателите.
Веднага свързано с втора част зазвуча Скерцото, със своя драматично раздвижен профил, в който инструментите „танцуваха“ и изразително се допълваха.
След тази контрастираща кратка и релефна част дойде ред и на финала, който озари с прекрасната си песенна тема ефирното пространство.
Вариационния принцип на развитие и богатата темпова драматургия и полифонични техники, обогатиха разностранно темата, представяйки я в различен ракурс.
Финалните акорди на сонатата отстъпиха възможност на публиката за изрази почитта и безмерното си удовлетворение от перфекционистите на сцената.
Под дъжд от ликуване и радостни аплодисменти, цветя и възторжени провиквания: „Браво!“, завърши празничната вечер с поклон от всички изявили се артисти.
Интеграл сонати за пиано и цигулка от Бетовен трета част показа: Световни шедьоври – на Световно ниво! Една истинска привилегия!
автор Татяна Капричева
снимки Росен Донев