Евгения Паскова интервю първа част
Татяна Капричева: Представете се с няколко думи: къде сте учили, какво сте завършили?
Евгения Паскова: Началото беше в Добрич в ДМШ. Средно образование завърших в Музикалното училище във Варна, а висше в Държавната Музикална Академия в София.
Татяна Капричева: Кои са били Вашите учители-образци?
Евгения Паскова: Пръв ме откри и „запали“ добричкият диригент, педагог и цигулар Иван Станев.
В София, в класа на проф. Камиларов – блестящ цигулар, с изключителни познания – получих голям тласък в развитието си. Освен богат репертоар, много тайни на цигулковата техника, стилистика и изпълнителско майсторство, научих докъде се простира свободата на изпълнителя на сцената – доколко може да си позволи за най-убедително представяне на авторовите идеи в дадено произведение.
Татяна Капричева: Как се ориентирахте към преподавателската професия?
Евгения Паскова: В Български камерен оркестър свирих като оркестрант и солист с проф. Камиларов и Дина Шнайдерман. Опознах основния камерен репертоар.
Многобройните концерти в Европа и Азия бяха и блестящи уроци по фантазия и артистична свобода. Животът ми наложи да направя пак рязък завой – в трудната за страната ни 1984г. се откри свободно място в Средното Музикално Училище. Така станах преподавател – и досега влизам с усмивка в училище.
Татяна Капричева: На какво Ви научи тази професия?
Евгения Паскова: Практическите умения ми помогнаха да анализирам и превърна в слово движенията си и вложената в свирене емоция. Добавих и познанията си за стил, придобити от контактите на сцената с именити наши и чужди диригенти. Съчетах ги с наученото по теория – методиката на цигулковото свирене. Всъщност опознах изцяло себе си като цигулар.
Обичам музиката, обичам цигулката, преподавам не само да разкрия и помогна на големия талант
, но и да вдъхна любов и удоволствие при свиренето на цигулка и на децата с по-скромни възможности.
Татяна Капричева: Кои награди Ваши лични или на Ваши ученици са Ви най-скъпи?
Евгения Паскова: Много от учениците ми са оценени по достойнство, многобройни са наградите им на наши и международни конкурси – Награди Варна, награди на Ротари-клуб „Варна Евксиноград“, но най-важна е успешната реализация на младите варненски таланти. Стремително се изкачват към изпълнителките върхове – Мартин и Александър Зайранови, Деница Теорнева. Станичка Димитрова гради солова кариера в Ню Йорк. Галина Койчева е концертмайстор в симфоничния оркестър на БНР
София, Жанета Маврова свири и преподава в Ню Орлиънс, САЩ и др.
автор Татяна Капричева
снимки Росен Донев
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
%d блогъра харесват това: