Номинации Кристална лира 2019 година

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Номинации Кристална лира 2019 година

Номинации Кристална лира 2019 година

Номинации Кристална лира 2019 година

МУЗИКАЛНА КРИТИКА И ПУБЛИЦИСТИКА

ГЕОРГИ МИТОВ-ГЕМИ – за отразяването на важни събития в музикалния живот през сезон 2018 / 2019 г. в предаването „Сутрешно кафе“ на радио „Алма Матер – Класик ФМ“ и за ярката му ангажираност при популяризирането на класическата музика.

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Номинации Кристална лира 2019 година  ТАТЯНА КАПРИЧЕВА – за публикациите й в сп. „Музикални хоризонти“ през сезон 2018 / 2019 г. и за електронното издание „Култура всеки ден“ – неин иновативен авторски проект, отразяващ музикалния и културния живот на Варна.

ЗВУК И ЗВУКОВ ДИЗАЙН

ВАЛО ВАЛЕНТИН ЛАЗАР – за изнесените самостоятелни концерти, за издадените албуми „SPACE-1“ и „SPACE-2“, получили няколко награди и за многобройните образователни концерти за млада публика „VALO-ELECTROSCOOL“ през сезон 2018 / 2019 г.

ВАСИЛ ДЖИДЖЕВ – за реализацията на записа на химна на хомеопатите в България през сезон 2018 / 2019 г.

ТЕОДОР ПОПОВ (DJ TEO) – за събитията под името „LIVE JAM SESSION“, реализирани през сезон 2018 / 2019 г.

ХОРОВО ИЗКУСТВО

ХОР „ВАНЯ МОНЕВА“ с диригент Ваня Монева – за юбилейния концерт по повод 25-годишнината на състава, проведен в зала „България“ на 8 юни 2019 г. в рамките на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“.

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Номинации Кристална лира 2019 година  ХОР НА ВАРНЕНСКИТЕ МОМЧЕТА И МЛАДЕЖИ при Хорова школа „Проф. Марин Чонев“ с диригент Дарина Кроснева – за юбилейния концерт по повод 50-годишнината на състава на 30 юни 2019 г. на сцената на Държавна опера – Варна, за тържественото откриване на 40-ия Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“ на 16 май 2019 г. за и участието му във Втория национален фестивал на детските и младежки хорове в рамките Конкурса.

ДЕТСКИ ХОР „ПИМ-ПАМ“ с диригент Ирена Христова – за юбилейния концерт „40 години детски хор „Пим-пам“ на 12 април 2019 г. в зала „България“ под диригентството на Григор Паликаров в рамките на „Европейски музикален фестивал“ 2019, за концерта „Да бъдем различни“ на 15 април 2019 г. в Дома на културата „Борис Христов“ – Пловдив – част от артистичната програма „Пловдив – европейска столица на културата`2019“ и за концерта „Бяла Коледа“ на 19 декември 2018 г. в зала „България“.

ИНСТРУМЕНТАЛИСТ

СВЕТЛИН РУСЕВ (цигулка) – за концерта на 10 юни 2019 г. в зала „България“ със Симфоничния оркестър на БНР, диригент Марк Кадин с програма: цигулкови концерти от Й. С. Бах, Л. В. Бетовен и Й. Брамс.

ЛЮДМИЛ АНГЕЛОВ (пиано) – за поредицата концерти със Софийската филхармония, сред които и концерта по повод 140 години от учредяването на Великото народно събрание и приемането на Първата българска конституция на 5 февруари 2019 г. в зала „България“.

КАМЕРЕН АНСАМБЪЛ

КАМЕРЕН ОРКЕСТЪР „ДИАНОПОЛИС“ – ЯМБОЛ – за изключително високото ниво на концертните програми на оркестъра през изминалия 51-ви сезон, 2018/2019.

ДОРА БРЪЧКОВА (цигулка) И ЛИЛИЯ БОЯДЖИЕВА (пиано) – за концерта им в Камерна зала „България“ на 9 юни 2019 г. В програмата: Л. В. Бетовен, М. Равел, Дм. Шостакович и Г. Арнаудов.

СТРУНЕН КВАРТЕТ „ФИЛХАРМОНИКА“ – за концерта „Малка нощна музика“ на 8 юли 2019 г. в парка на двореца „Врана“, част от Летния фестивал „Споделете музиката в двореца „Врана“.

ОПЕРНО И ОПЕРЕТНО ИЗКУСТВО

ПЕТЯ ПЕТРОВА (мецосопран) – за ролята на Изабела в операта „Италианката в Алжир” от Джоакино Росини – съвместна продукция на Държавна опера – Стара Загора и Македонската опера и балет – Скопие, чието премиерно изпълнение се състоя на 9 март 2019 г. на сцената на Старозагорската опера.

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Номинации Кристална лира 2019 година  АНДРИАНА ЙОРДАНОВА (сопран) – за многобройните й изяви през сезон 2018 / 2019 г., сред които: концерт с пианиста Ростислав Йовчев на фестивала „Софийски музикални седмици“, проведен на 24 юни 2019 г., камерна зала „България“; концерт в Астана, Казахстан на 18 октомври 2018 г.; концерт с Казански камерен оркестър, Казан, Русия на 30 ноември 2018 г.; концерт „Белкантови гласове“ в залата на Варненската опера, концерт с пианиста Ростислав Йовчев по повод 120-годишния юбилей на Панчо Владигеров, както и участия като солистка на оркестъра на Варненската опера в два тържествени концерта.

ПОСТАНОВЪЧЕН ЕКИП

ДЪРЖАВЕН МУЗИКАЛЕН И БАЛЕТЕН ЦЕНТЪР – СОФИЯ – за премиерата на мюзикъла „Фантомът на операта” на сър Андрю Лойд Уебър през сезон 2018 / 2019 г.

ДЪРЖАВНА ОПЕРА – СТАРА ЗАГОРА – за спектакъла на операта „Трубадур” от Джузепе Верди на стадион „Берое” – Стара Загора на 7 юли 2019 г.

ДЪРЖАВНА ОПЕРА – РУСЕ – за операта „Бохеми” от Джакомо Пучини – премиера на 9.02.2019 г. на сцената на Държавна опера – Русе.

МУЗИКАЛЕН ФОЛКЛОР

ДИМИТЪР ХРИСТОВ (диригент на Народния оркестър на БНР и композитор) – за музиката на музикално-танцовата постановка „Сдумали се“ и вокално-инструменталната пиеса за хор и оркестър „Тракийски триптих“, представени от фолклорен ансамбъл „Тракия“ в спектакъла „Земята на Орфей“ на 14 ноември 2018 г. в Дома на културата „Борис Христов“ –  Пловдив.

ТАНЦОВ ФОЛКЛОР

ПРОФ. ДАНИЕЛА ДЖЕНЕВА (главен художествен ръководител и хореограф на фолклорен ансамбъл „Тракия“ – Пловдив) – за режисурата и хореографията на спектакъла „Земята на Орфей“ на 14 ноември 2018 г. в Дома на културата „Борис Христов“ –  Пловдив.

ДОЦ. Д-Р КАТЯ КАЙРЯКОВА (главен художествен ръководител на АНПТ „Шумен“ – Шумен) – за новосъздаденото произведение „Наигра ли са, любе ле“ и режисурата на концерт-спектакъла „Любили се, искали се“, представени на 20 юни 2019 г. на сцената на ДКТ „Васил Друмев“ – Шумен.

БАЛЕТНО ИЗКУСТВО

ДЪРЖАВНА ОПЕРА – СТАРА ЗАГОРА (колективна награда за Балетната трупа на Старозагорската опера) – за спектакъла на балета „Дон Кихот” от Лудвиг Минкус, състоял се на 27 ноември 2019 г.

ДУХОВ ОРКЕСТЪР

СОФИЙСКИ ДУХОВ ОРКЕСТЪР – за концертите на 19 април 2019 г. с участието на ФТА „Средец“, „Европейска музикална разходка“ на 12 май 2019 г., „Коледа с Гершуин“ на 10 декември 2018 г., както и за поредицата от концерти през юни и юли 2019 г. на Лятната естрада в Борисовата градина.

ДУХОВ ОРКЕСТЪР – ДОБРИЧ – за юбилейния концерт по повод 55-годишнината на състава и 60 годишнината на диригента Стоян Монов, състоял се на 11 април 2019 г. в концертна зала „Добрич“.

ОРКЕСТРОВО ИЗКУСТВО

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА ЗА ПЛЕВЕНСКА ФИЛХАРМОНИЯ – за проекта „Най-доброто от Андрю Лойд Уебър” – за първи път в България – едно от върховите постижения на Филхармонията през сезон 2018 / 2019 г.

СИМФОНИЧЕН ОРКЕСТЪР – ПАЗАРДЖИК – за две върхови постижения през сезон 2018 / 2019 г.: концертите на 24 януари 2019 г., откриване на Фестивала „Зимни музикални вечери” (Хиндемит – Симфонични метаморфози) и на 27 юни 2019 г. (Стравински – Симфония в три части).

ОРКЕСТЪР НА ДЪРЖАВЕН МУЗИКАЛЕН И БАЛЕТЕН ЦЕНТЪР – СОФИЯ (МУЗИКАЛЕН ТЕАТЪР) – за изключителния му принос под диригентството на Маестро Юли Дамянов за огромния успех на мюзикъла „Фантомът на операта” на сър Андрю Лойд Уебър.

ДИРИГЕНТ

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ – за многобройните му и стойностни изяви в България през сезон 2018 / 2019; за концерта „Tango & Campanella” от „Европейски музикален фестивал” 2019 на 31 май 2019 г. в зала „България” – съвместен проект с цигуларката Мила Георгиева, за концерта от цикъла „Споделете музиката в двореца Врана” на 10 юли 2019 г., проведен в зала „България” (поради лоши метеорологични условия).

ГЕОРГИ ДИМИТРОВ – за концерта със Софийската филхармония, посветен на 120 години от рождението на Панчо Владигеров, по повод откриването на „Европейски музикален фестивал” 2019 на 21 март 2019 г. в зала „България”.

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Номинации Кристална лира 2019 година  ЙОРДАН КАМДЖАЛОВ – за изпълнението на Симфония № 5 от Густав Малер на 15 март 2019 г., при откриване на Международния фестивал „Мартенски музикални дни” – Русе, на 16 март 2019 г. във Фестивален и конгресен център – Варна и на 17 март 2019 г. в зала „България” и за изпълнението на Симфония № 4 от Антон Брукнер на 1 декември 2018 г. в Зала „Филхармония” – Русе, на 2 декември 2018 г. във Фестивален и конгресен център – Варна и на 3 декември 2018 г. в зала „България” с оркестъра на Държавна опера – Русе.

ДЖАЗ

АНГЕЛ ЗАБЕРСКИ – за албумите Like Jazz 2 на неговото трио (премиера през м. април 2019 г.) и Big Band in Action на Биг бенд „Брас асоциация“ (премиера през м. ноември 2018 г.), както и за концертната премиера на Like Jazz 2, концерта Symphony – Jazz с Биг бенд на 20 декември 2018 г. в зала 1 на НДК и дирижирания от него концерт „Автобиография“ с Биг бенда на БНР с песните на неговия баща и с негови оригинални композиции на 13 юни 2019 г. в Първо студио на БНР.

ВЕЛИСЛАВ СТОЯНОВ – за поредицата от концерти Old Scool Trombone в клуб „Фотосинтезис“, за пренасянето на проекта на сцената на Кино „Кабана“ в София, както и за поредицата от концерти на водената от него формация BrazzViliDJ през сезон 2018 / 2019 г.

ВАСИЛ СПАСОВ – за новия албум на формацията Funkallero Sci-Funk, издаден през м. април 2019 г., с участието на Мирослав Иванов, Димитър Льолев, Радослав Славчев и Георги Марков.

ПОП И РОКМУЗИКА

ОРЛИН ПАВЛОВ – за албума „Още малко“, за концерта със същото заглавие на 1 октомври 2018 г. в зала 1 на НДК и за „Плаващия концерт“ на Гребната база в Пловдив на 28 август 2019 г.

ГРАФА – за концерта в зала „Арена Армеец“ през м. март 2019 г., за концертите на 27 и 28 ноември 2018 г. в зала 1 на НДК и за сингъла „Да“ с Белослава през сезон 2018 / 2019 г.

MIND TRIPS – за албума „Му“, издаден на 15 октомври 2018 г. и за концерта на 20 октомври 2018 г. в „София лайв клуб“.

ПЕДАГОГ

Проф. д-р БОРИСЛАВА ТАНЕВА (клавирен педагог в НМА „Проф. Панчо Владигеров“) – за получените десетки високи награди от национални и международни конкурси през сезон 2018 / 2019 г. от нейните ученици Мила Михова и Ивайло Василев.

ГАЛИНА СРЕБРЕВА (балетен педагог, художествен ръководител на специалността „Модерен танц“ в НУТИ) – за получените призови награди и отличия от национални и международни конкурси от нейните възпитаници Емона Георгиева, Светослав Серопян, ансамбли с ученици от 10 клас, както и за персоналната награда за хореография за миниатюра „Птица“ на Националната среща на млади балетни изпълнители „Анастас Петров`2019“ и отличието за хореография на Международния балетен конкурс „Малки звезди“ – Калина Богоева`2019.

АНТОАНЕТА ВОДЕНИЧАРОВА (клавирен педагог в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен) – за получените награди от национални и международни конкурси през сезон 2018 / 2019 г. от нейните ученици Славчо Тодоров, Николай Цветков, Сияна Михова, Франсис Кръстева и Борил Марков.

МЛАД ИЗПЪЛНИТЕЛ

ЕМАНУИЛ ИВАНОВ (пиано) – за получените престижни отличия – втора награда от Международния клавирен конкурс „Алесандро Касагранде“ в Терни, Италия през м. май 2019 г. и първа награда от Международния клавирен конкурс „Феручо Бузони“ в Болцано, Италия през м. август/септември 2019 г.

МИРОСЛАВ ДИМОВ (ударни инструменти) – за участието му в концерта „Премиери“ на 30 юни 2019 г. в зала „България“ с Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“.

ЕМОНА ГЕОРГИЕВА (балерина) – за полученото Отличие първа степен и стипендия от Министерството на културата по програма за закрила на деца с изявени дарби на Националната среща на млади балетни изпълнители „Анастас Петров`2019“, първа награда в стил Модерен и съвременен танц, втора награда в стил Класически танц и награда „Най-изключителен и изявен солист в категории „джунъри сеньор“ на Dance World Cup`2019 world finals – Брага, Португалия, първа награда на Международния балетен конкурс „Малки звезди“ – Калина Богоева`2019.

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Номинации Кристална лира 2019 година  МАРИЯ-ДЕСИСЛАВА СТОЙЧЕВА (пиано) – за получените първа и специална награда за изпълнение на Панчо Владигеров на Международния конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров“ – Шумен`2019, за рецитала й на 24 май 2019 г. в Камерна зала „България“ в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“ и за соловите й концертни изяви през сезон 2018 / 2019 г. в София, Благоевград, Варна, Пловдив и Правец.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

10 ÷ = 2