Панорама – Варненско лято 2023 втора част
Още на следващата вечер, фестивалът продължи с изявата на Клавирно трио Хановер, Германия от 19.00ч. в уютната зала на Градската художествена галерия „Б.Георгиев“ Варна. Концертът се проведе с участието на изпълнителите: Давид Фрювирт, цигулка, Йоханес Кребс, виолончело и Катарина Зелхайм, пиано, а специален гост бе Константин Зелхайм, виола.
Те изпълниха една внушителна програма, съставена само от немска музика, от творчеството на Е.Майер и Й.Брамс. Приветливите музиканти, бяха и невероятно добри камерни изпълнители, които вдъхновиха слушателите си, не само с великолепното си свирене, но и със слънчевото си присъствие.
Първото произведение, което представиха бе тричастната Соната за клавирно трио в ре минор от жена-композитор Емили Майер, представител на романтизма, която освен че е концертирала в цяла Европа и оставя значително творчество в областта на камерната музика е била и чудесен скулптор.
Музикантите споделиха още, че са успели и да запишат тази красива творба и сега с радост я интерпретират и за фестивалната публика. Произведението бе великолепно конструирано, в строен сонатен цикъл, с очарователна музика, с бравурна техника, в превъзходна романтична стилистика. Интерпретаторите звучаха като на запис, чисто и ефирно, с романтичен порив и въодушевление.
После бяха изсвирени два достолепни четиричастни клавирни квартета от Йоханес Брамс – оп. 25 в сол минор и оп. 60 в до минор, чиято прелестна музика взриви присъстващите почитатели на камерната музика. Звучаха оркестрово, релефно, в съвършен баланс и амплитуда на богата палитра от патос, драматизъм, възторженост и замах.
Освен артистичност и професионализъм на сцената се показа можене от висок ранг и себераздаване до краен предел, всяка минута. След толкова много свирене, овации, цветя и три последователни излизания за поклон на сцената, музикантите зарадваха публиката с бис, изпълнявайки елегантния бавен валс оп.39 №15 от Брамс.
На 26.06.2023г. от 19.00ч. в Градска художествена галерия Варна се проведе камерен концерт, в който прозвуча известната творба от Йохан Себастиан Бах – Голдберг вариации. Този път произведението не бе представено в оригиналната си версия, а във вариант за струнно трио. Слушателският интерес бе много голям, а залата преизпълнена с любознателни посетители.
Струнното трио бе в конфигурация: Дмитрий Ситковецки, цигулка, (чието дело бе и транскрипцията на това произведение за този състав), Андрей Гридчук, виола и Лиляна Кехайова, виолончело. Находчивият аранжимент удиви и заслуша всички, а очарователният бароков звук се носеше из цялата зала сред картините, без да губи абсолютно нищо от красотата си.
Тази адаптация на баховия шедьовър си спечели нови почитатели, завладявайки ги с разнообразен щрих, вълнуваща фраза, брилянтна техника и богатство на щрайхови тембри и регистри. С много вкус и разбиране за бароковата естетика и с известна творческа свобода Дмитрий Ситковецки и музикантите от триото подариха едно ново, различно усещане и преживяване на публиката, разнообразявайки афиша на ММФ „Варненско лято“ 2023г.
Един от върховете на първата фестивална седмица бе Концертът на Камерен оркестър „Ференц Лист“, Будапеща, с диригент Дмитрий Ситковецки и солисти Марио Хосен, цигулка и Иван Мартин, пиано, който се проведе на 27.06.2023г. от 19.00ч. в зала 1 на ФКЦ Варна.
Изявата предложи богата и интересна програма, която напълно задоволи изтънчения фестивален вкус. Оркестърът беше нетрадиционно разположен в полукръг, като първи и втори цигулки бяха позиционирани в двата края, топло прегръщайки виоли и виолончели, между които, точно в средата се рееше като самотен връх единственият контрабас в състава.
Диригентът Дмитрий Ситковецки бодро излезе на сцената да приеме първите аплодисменти за вечерта, след което веднага зазвуча Й.С.Бах „Танцова сюита“ №1, аранжимент за камерен оркестър, лично от Маестро Ситковецки. Произведението, беше изключително приятно и подходящо за откриване на концерта и плени публиката с живата си и артистична интерпретация, както и с майсторската обработка на частите, пълни с великолепно гласоводене, стъпаловидни динамики и пулсиращи имитации между инструментите.
Инструменталистите музицираха увлекателно и живописно и спечелиха овациите и сърцата на публиката, която им отвърна с горещи аплодисменти. Дойде ред и на двойния концерт за цигулка, пиано и оркестър от Феликс Менделсон Бартолди. Солистите бяха разположени буквално на ръба на сцената, непосредствено до публиката.
Творбата бе темпераментна и това пролича и от атрактивното държание на солистите, които почти нямаха време да следят нотите, заети да изсвирват непрестанните пасажи във всички възможни посоки. Наситената фактура в партитурата се отнасяше за всички музиканти на сцената, които се справяха с лекота, със своеобразния наръчник за технически упражнения, който затвърди професионализма на изпълнителите.
Двойната каденца също изобилстваше от мечтателни и бравурни епизоди, които бяха поднесени в диалог и в съвършенство. Във втората част на инструменталния концерт, кантилената превзе пространството и солистите дълго свиреха сами като сонатно дуо, редувайки се с деликатните фрази на оркестъра.
Финалната част пристигна с характерния си взривен и състезателен характер между музикантите, които за пореден път блеснаха със своя виртуозитет. Гръмките и слънчеви аплодисменти бяха очаквани и закономерни, отчитайки със задоволство и възгласи „Браво!“ поредния фурор на фестивалната сцена.
След традиционния антракт публиката се наслади и на прекрасната серенада оп.10 от Ернст фон Дохнани, отново транскрипция на Д.Ситковецки. Петчастното произведение, обнови с диханието си публиката и показа голямото майсторство на камерния оркестър, като фраза, техника, професионализъм и присъствие.
Публиката бе завладяна до краен предел – фантастично подредена програма, уникално поднесена – истинско удоволствие за слушателя. Нескончаемите и дълги ръкопляскания на публиката доведоха до два биса – унгарски чардаши – изпълнени с национален привкус и огнен темперамент, което допълнително взриви присъстващите. На никой от слушателите днес не му се искаше да тръгва и да приключи този музикален празник.
автор: Татяна Капричева
снимки: Росен Донев
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
%d блогъра харесват това: