Талантливите звездни момчета Мартин и Александър Зайранови – дадоха двойно интервю, специално за „Култура всеки ден“. Двамата именити цигулари нямат нужда от представяне, защото вече са известни не само във Варна, но и в цялата страната. Ето какво споделиха те за своето наситено ежедневие.
Т.К.: Как премина майсторския клас при проф. Жерар Пуле в София? Разкажете повече!
М.З.: В началото на Ноември имахме вълнуваща среща с проф. Жерар Пуле, който преподава в Парижката консерватория, както и в университета ,,Гедай” в Токио, Япония. Той е признат като един от най-добрите изпълнители на творчеството на Й.С.Бах в днешно време. Макар на 79 години, Ж.Пуле продължава концертната си и преподавателска дейност по цял свят. За мен беше невероятно удоволствие и шанс да се докосна за пореден път до начинът на неговото интерпретиране, до лекотата и финеса на изпълнение. Той е не само невероятен изпълнител и педагог, но има и много интересна история. Учил е 14 години при световноизвестния цигулар и интерпретатор на Бах – Хенрик Шеринг, а бащата на Жерар Пуле -Гастон Пуле, който също е бил цигулар е свирил заедно с Дебюси при премиерата на неговата (на Дебюси) цигулкова соната.
А.З.: Работата с професори на такова високо ниво винаги е голямо удоволствие. Нещата които научаваме всеки път са безценно богатство към знанията ни за съответното произведение, техника и стил, композитор и епоха.
Т.К.: Вие непрекъснато сте в концертния афиш на града и страната – сега за къде се готвите?
М.З.: Сега следват концерти свързани с предстоящите празници – празникът на НУИ „Д.Христов“, а също така и традиционните коледни и новогодишни концерти с камерен оркестър ,,Орфеус” и професор Марио Хосен в София, Пловдив, Варна, Добрич…
А.З.: Най – скорошният концерт е патронният празникът на училището ни на 14-ти декември.
Т.К.: Предстоят ли ви конкурси?
М.З.: Разбира се, предстоят няколко конкурса, от които най-големият ще бъде ,,Крайслер” във Виена.
А.З.: Аз се готвя за конкурсът „Васко Абаджиев“ в София от 23 – 26 ноември.
Т.К.: Кои са ви най-скъпите награди досега?
М.З.: Една от важните за мен награди е от конкурса ,,Жанет Невио” в гр. Авиньон, Франция, където бях финалист, сред всичките 87 участници, но най-ценна е наградата ми от конкурса ,,Анри Марто” в град Лихтенберг, Германия. Той се проведе началото на месец май тази година. От сто и двама цигулари от цял свят, аз успях да се класирам сред шестнайсетте продължаващи на втори тур, а освен това бях удостоен със специална награда – майсторска цигулка, копие на цигулката на Анри Марто (Джовани Паоло Маджини), предоставена ми за използване в рамките на 3 години.
А.З.: Конкурсът ЕвроАзия в Япония през 2013, наградата Стоян Камбарев 2015.
Т.К.: Кои са вашите последно спечелените призове и отличия?
А.З.: Последно бяхме наградени с награда от Ротари клуб Евксиноград – Диплом за значими постижения в овладяването на научните знания и практики, показани на национални и международни състезания, конкурси и олимпиади през учебната 2016/2017 г. в област изкуство – значка и парична награда.
Т.К.: По колко часа на ден свирите?
М.З.: За мен е изключително важно да мога почти всеки ден да обхващам целият си текущ материал. За тази цел са ми нужни около четири часа и половина.
А.З.: Средно между 3 и 4 часа.
Т.К.: Какво ви вдъхновява най-много?
М.З.: Мен лично, най-много ме вдъхновява природата, защото докато свиря, бих могъл да си представям различни природни пейзажи, даващи свобода и емоции на музиката.
А.З: Могъщата сила и привличане на музиката.
Т.К.: Имате ли си любима пиеса?
М.З.: Музиката е толкова разнообразна като епохи, стилове, композитори, емоции, състояния. Толкова разнообразна и богата, че не бих могъл да избера само едно, тъй като по този начин бих пренебрегнал много други уникални произведения.
А.З.: С огромен респект към музиката и творчеството на Николо Паганини.
Т.К.: За какво мечтаете?
М.З.: Като млад цигулар мечтая да свиря на големите световни сцени, с известните оркестри по света, а също така и да концертирам в много нови държави и градове.
А.З.: Мечтая си в бъдеще България да може да дава повече възможности за развитие и работа на хората занимаващи се с музика и изкуство.
Т.К.: На кого бихте искали да благодарите?
МЗ: На първо място трябва да благодарим на родителите си, които, макар и да не са мислили да ме занимават с музика, на по-късен етап са променили мнението си.
Също така искаме да благодарим на преподавателката ни по цигулка в училище – Евгения Паскова и на проф. Марио Хосен, благодарение на които аз се развивам като музикант.
И не на последно място на директора на нашето училище – НУИ ,,Добри Христов“, Христо Дипчиков, който ни подкрепя във всяко наше начинание.
Т.К.: Какво мислите за музикалния и културен живот на Варна?
М.З. + А.З.: Богат и разнообразен. Гордост за нашият град са международният балетен конкурс, както и международният фестивал ,,Варненско лято”, който се проведе за 91-ви път тази година и в който всяка година участват известни и утвърдени, световни и български музиканти.
Т.К.: Какво ще посъветвате на младите цигулари?
М.З.+ А.З.: Да мечтаят и да не се отказват да преследват и сбъдват мечти си. Да работят упорито и системно.
Т.К.: Какво ще пожелаете на Култура всеки ден?
М.З.: Да продължава все така активно да следи и отразява музикалния и културен живот на град Варна.
автор Татяна Капричева
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
%d блогъра харесват това: