Интервю със семейство Зайранови

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Интервю със семейство Зайранови

Т.К.: Вие сте едно прекрасно музикално семейство – диригент и виолистка. Кога разбрахте, че и Вашите деца ще се занимават с музика?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Интервю със семейство Зайранови

Сем. З:  Когато бяха в детската градина ги записахме във вокална формация „Бънджи Сингърс“ само за да се занимават за обща култура с музика. Съвсем скоро разбрахме, че и двамата имат абсолютен слух и въпреки, че не искахме да ги правим музиканти, поради многото работа и всеотдаване, което се изисква от всеки музикант „неизбежното“ се случи.

Т.К.: Малкият Ви син Александър е имал примера на брат си Мартин – сам ли пожела да свири на цигулка или мислехте да му предложите друг инструмент?

Сем.З: Той просто тръгна по пътя на брат си. Но има и един интересен факт. Когато проходи на 9 – 10 месеца, първото нещо, което хвана на „прощъпулника“ беше цигулката.

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Интервю със семейство Зайранови

Т.К.: Какви усилия Ви коства да развивате талантите на своите деца?

Сем.З: В началото беше много трудно. Всеки ден работихме с децата, за да могат да овладеят нотния материал, да се научат да интерпретират. Когато Мартин беше в 5 клас се запознаха с Марио Хосен и започнаха да работят заедно. Постепенно момчетата започнаха да изграждат свой стил на изпълнение и ставаха все по – самостоятелни в ежедневните си занимания. От няколко години те вече работят в къщи съвсем сами без наша намеса. Сега за нас остава най – хубавото – да се наслаждаваме на резултатите от техния и нашия труд.

Т.К.: Кой Ви подкрепя в тази посока?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Интервю със семейство Зайранови

Сем.З: НУИ „Д.Христов“ – Варна в лицето на тяхната учителка Евгения  Паскова и директора на училището Христо Дипчиков.  Професор Марио Хосен и НБУ – гр. София са тези, които правят възможни всички срещи и майсторски класове с именити цигулари и професори от цял свят. Община Варна, която системно подпомага изявите на младите цигулари. Пианистите, с които работят – Звезделина Тодорова и Боян Бъчваров, както и Росен Донев и Мира Арнаудова, които правят страхотните снимки и афиши.

Т.К.: Какво Ви зарежда? От къде намирате сили, време и енергия да се раздавате така, независимо от многото Ви лични и професионални ангажименти?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Интервю със семейство Зайранови

Сем.З: Екскурзиите сред природата. Всяка година по традиция излизаме за няколко дни на палатки в нашите планини Пирин, Рила и Стара планина. Стигаме до места, където рядко минават хора. На височина над 2 500 м. няма телефони, интернет. Само върховете на планините, прозрачните езера, водопади  и красивите пейзажи наоколо, а понякога срещи и с диви животни. На такива места човек се зарежда с енергия и емоции. Ако само се свири с часове на ден, няма откъде да се набавят тези емоции и музиката ще бъде само технична, но не и въздействаща.

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Интервю със семейство Зайранови

Т.К.: Как усещате културния и музикален живот на Варна?

Сем.З: Отговорът на този въпрос е сложен. От една страна музикалния  живот на Варна е много разнообразен. Международния фестивал „Варненско лято“ ни поднася много интересна музикална програма, изпълненията на варненска опера са забележителни и радват гостите и жителите на нашия черноморски град, но понякога се случва „застъпвания“ на събития и публиката е принудена да избере само един от концертите. Друг път има „вакуум“ на музикални събития, което пак се усеща. Факт е, че каквото и да се прави за музикалния живот във Варна, в основата на това трябва да бъде професионализма, защото културата не е нещото, от което трябва да се печели. Музиката не е търговско дружество. Основната цел на музиката е да възпита млади културни хора. Културата не се купува, а се изгражда с години.

Тук искам да споделя една мисъл на Йехуди Менухин: „Повече музикални училища, по – малко хора в затворите“.

Т.К.: Какво ще посъветвате и какво ще пожелаете на родителите, които също имат талантливи деца?

Сем.З: Пожелаваме на родителите да са всеотдайни. Ежедневно да помагат на децата си с много търпение и постоянство да изграждат характерите им и да развиват възможностите им. Да не забравят също така, че заедно с музиката децата имат нужда от спорт, излети сред природата и четене на художествена литература. Защото културата е това, което ще изгради младите хора, като едно стойностно ново поколение.

автор Татяна Капричева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

× 7 = 14