Георги Зайранов е една от интересните музикални личности на град Варна. Неговият живот изцяло е потопен в музиката. Всички в семейство му са музиканти: той, жена му и двете им деца.
Освен това е горд баща на двама изключително талантливи синове – Мартин и Александър Зайранови.
Ето какво сподели Георги Зайранов, специално за читателите на „Култура всеки ден“:
Т.К.: От кога се занимавате с музика?
Г.З: Започнах заниманията си по цигулка още в детската градина при самоук цигулар в родния ми град – Свищов.
Т.К.: Каква специалност сте завършили и къде?
Г.З: Завърших средно музикално училище „П.Пипков“ гр. Плевен със специалност цигулка и Академия за музикално и танцово изкуство в гр. Пловдив със специалност цигулка и „Музикална педагогика“.
Т.К.: Как се стигна да оглавите оркестър „Анима”?
Г.З: Известният варненски пианист и педагог Боян Бъчваров беше на коледния концерт на Представителния духов оркестър на военноморските сили, където вече 20 години работя като диригент. Явно начина ми на работа му е направило впечатление и ми предложи да ръководя и камерен оркестър „Анима“.
Приех поканата с известна доза притеснение, защото не бях сигурен дали ще успея да удовлетворя очакванията на музикантите от оркестъра, което за мен беше най – важното. Сега, една година по – късно с гордост мога да заявя, че се радвам на чудесни отношения с колегите от оркестъра, което личи и по концертната програма.
Т.К.: Какви концерти да очаква варненската общественост?
Г.З: На 10 декември предстои от 11:30 ч. в Градска художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна предстои коледният концерт на оркестър „Анима“ и хора на варненските учители. Ще имаме двама солисти – пианисти от НУИ „Добри Христов“ – Варна, както и съвместно изпълнение с хора на варненските учители. Програмата е много интересна. Концертът е част от Рождественския салон на изкуствата, организиран от Община Варна.
На 21 декември е традиционният концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили от 19:00 ч. в зала 1 на ФКЦ. Тази година в програмата ще има няколко много хубави, изненади за нашата публика.
Т.К.: Какво е да си родител на двама толкова талантливи цигулари – Мартин и Александър Зайранови?
Г.З: Преди всичко голяма отговорност. От една страна аз и съпругата ми искаме да станат добри музиканти, за което трябва много труд и дисциплина, уроци, много свирене, пътуване, майсторски класове, изяви, концертна дейност, учене на чужди езици, но от друга страна искаме да се запазят като здрави и хармонично развити момчета.
Повечето хора, когато разберат, че свириш на музикален инструмент мислят, че задължително си лишен от детство и че нищо друго не можеш да правиш. Аз се гордея, че Мартин и Александър могат да карат много добре велосипеди, ски, да плуват, добри са в скалното катерене, а по време на летните преходи с палатки в планините се случва да изминаваме на ден с лекота по 35 – 50 километра.
Преди няколко години успяхме да покорим почти всички върхове първенци в планините Пирин, Рила и Стара планина, а след едно от последните им скални катерения направиха толкова добър резултат, че ги поканиха да участват в клуб по скално катерене.
Отговорността, грижите, притесненията, труда и ядосванията в нашето семейство винаги са умножени по две, но радостта и удоволствието, когато видим децата си на сцената също са по две.
Т.К.: Вие ли се грижите основно за мениджмънта на тяхната дейност?
Г.З: Основно за тяхното изграждане като музиканти се грижи проф. Марио Хосен, който е не просто техния професор по цигулка, а и човекът, който им помага и окуражава във всяко начинание свързано с тяхното професионално израстване.
Той е професионалистът, който изисква много от тях и го постига, но и човекът с когото могат да играят футбол или да излязат на разходка в планината.
Всичките им изяви се координират от него, но имат и директни покани от фондация „Кантус фирмус“ и фондация „Америка за България“. Аз и съпругата ми се грижим за огромната организация по пътуване, настаняване, подготовка на концертния материал, снимки, афиши, както и организирането на соловите им концерти във Варна.
Тук искам да изкажа огромната си благодарност на екипа, който стои зад Мартин и Александър Зайранови:
Евгения Паскова – тяхната учителка по цигулка, директора на НУИ „Д.Христов“ – Христо Дипчиков, пианистите, с които работят – Звезделина Тодорова и Боян Бъчваров, Росен Донев и Мира Арнаудова, на които дължим страхотните снимки и афиши.
Т.К.: С какво друго се занимавате? Какво е основното Ви музикално занимание?
Г.З: В момента съм помощник – диригент на Представителния духов оркестър на военноморските сили и се гордея много с моята работа. Имам късмета да работя с професионалисти – музиканти, както и постоянно да се уча и да трупам опит от диригента на оркестъра капитан трети ранг Мирослав Трифонов.
Т.К.: Какво мислите за музикалния и културен живот на Варна?
Г.З: Отговорът на този въпрос е сложен. От една страна музикалния живот на Варна е много разнообразен. Международния фестивал „Варненско лято“ ни поднася много интересна музикална програма, изпълненията на варненска опера са забележителни и радват гостите и жителите на нашия черноморски град, но понякога се случват „застъпвания“ на събития и публиката е принудена да избере само един от концертите.
Друг път има „вкуум“ на музикални събития, което пак се усеща. Факт е, че каквото и да се прави за музикалния живот във Варна, в основата на това трябва да бъде професионализмът, защото културата не е нещото от което трябва да се печели.
Музиката не е търговско дружество. Основната цел на музиката е да възпита млади културни хора. Културата не се купува, а се изгражда с години.
Тук искам да споделя една мисъл на Йехуди Менухин: „Повече музикални училища, по – малко хора в затворите“.
Т.К.: Какво ще пожелаете на читателите на „Култура всеки ден”?
Г.З: Много разнообразен и изпълнен с вълнение и музикални събития културен живот.
автор Татяна Капричева
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
%d блогъра харесват това: