Панорама ММФ Варненско лято 2021 първа част
ММФ „Варненско лято” 2021 и тази година успя да изненада своите почитатели с разнообразната си и добре подбрана програма. Фестивалът разцъфтя с целия си блясък, под светлините на своя 95г. юбилей, а прожекторите осветиха многобройните изяви, под знака и на още годишнини – 100 години Варна курортен град и 100 години ДТ „Стоян Бъчваров”.
Много акценти приковаха вниманието на фестивалната публика: пълният капацитет на формата от панели и жанрове, съвместните проекти и съпътстващата програма, представянето на книги, различните годишнини на композитори и творци, премиерите, както и усвояването на нови артистични творчески пространства.
Тенденцията за разполагане на фестивала на „четири сезона” отдавна вече е факт и названието „Варненско лято” вече е твърде условно и символично.
Дългоочакваното откриване на ММФ „Варненско лято” 2021 се състоя на 26.06.2021г. от 20.00ч. на Основна сцена на ДТ „Стоян Бъчваров” Варна, а не както бе планувано в Летен театър. Причината бе неустойчивата прогноза на времето, която провокира организаторите да се подсигурят в провеждането на събитието.
Анонсът към обществеността бе своевременен и залата бе претъпкана от нетърпеливи и жадни за изкуство посетители. Маестро Росен Миланов имаше честта да ръководи фестивалната вечер и два великолепни състава – симфоничен оркестър на Държавна опера Варна и Симфоничен оркестър на Словенското радио и телевизия.
Програмата бе изключително интересна и предизвикателна: традиционната и емблематична за фестивала „Българска рапсодия Вардар” от Панчо Владигеров, Концерт за цигулка и виолончело ор. 102 от Й.Брамс и Симфонична сюита „Шехерезада” от Н.Римски-Корсаков. Винаги е било учудващо и възхитително, как една и съща творба придобива толкова различно и необикновено присъствие на откриването на фестивала.
„Българска рапсодия Вардар” от Владигеров е толкова позната и в същото време винаги нова, в интерпретирането през годините от доказали себе си диригенти. Има някакво чутовно (чудно) вълшебство на сцената на ММФ „Варненско лято”, което позволява преоткриването и обновяването на творческото себеизразяване.
Маестро Росен Миланов се поклони на публиката и веднага започна да дирижира енергично филхармониците. Оркестърът имаше благ и много благороден звук, който плени слушателите с дълбочината на звукоизвличането си. Бързият дял на рапсодията също прикова вниманието с игривият си хороводен импулс, но в едно сдържано темпо и детайлизиран рисунък, в който спокойно течеше музикалната мисъл.
Могъщо и пълнокръвно се възвърна химновата тема, с грандиозен мащаб, допълнен от красивия жест на диригента, който вълнуваше публиката, без излишен патос. След музикалният апотеоз дойде ред и на тържествените слова на водещия и специалните гости.
Коста Базитов, зам. кмет на Варна се обърна към публиката: „Добър вечер! За мен е чест, привилегия и отговорност да поздравя всички тук с духовното предизвикателство – ММФ „Варненско лято”. Катрин Девингтън, член на Европейската асоциация на фестивалите сподели: „Все повече разбираме, че трябва да сме заедно и че красивата музика ни събира!”.
Даниела Димова, директор на ТМПЦ Варна, освен приветствените думи, напомни за още една светла годишнина – 75г. от създаването на Варненска филхармония, която е гръбнака на фестивала през многото лета и музикалният живот на морската столица.
Артистичният директор на „Варненско лято” проф. Марио Хосен добави: „Музиката и изкуството обединяват стилове, творци и нации!” и пожела на публиката: „Незабравими мигове!” с концертната програма на издание 2021г., обявявайки го за открито.
Под бурните аплодисменти на присъстващите влязоха солистите Томо Келер, цигулка и Сурен Багратуни, виолончело, предвождани от диригента Росен Миланов. Драматичната музика на Брамс, възторжена, дълбока и прелестна, веднага завладя слушателите.
Творческата атмосфера се обогати от музикантското взаимодействие на изпълнителите. И двамата солисти недвусмислено респектираха публиката с темпераментното си свирене и добро познаване на партитурата.
Удивителната романтична музика – истинска музикална поезия, следваше своя очарователен път, наситен с патос, лирика, възторг и чувственост. Независимо от драматичният и твърде съдбовен финал на първа част, и с цената на малко „изтървани” аплодисменти, музиката продължи със сантиментално-песенното начало на втора част, където мелодията се потопи в любящата и превъзходна хармония на брамсовото гласоводене.
Цигулката и виолончелото нежно, кротко и пасторално си разговаряха, потънали партньорски в музикален диалог. Трета част хвърли публиката в друг ракурс – игрив и интригуващ. Музиката се окрупни, а темпераментните акценти и изобретателността на брамсовата темброва палитра, рисуваше красиви картини в музикалната тъкан.
Творческият екип от солисти, диригент и оркестър достойно и превъзходно представи това трудно инструментално произведение с висока класа и професионализъм, а дъждът от аплодисменти връща изпълнителите няколко пъти на сцената, за да приемат овациите и благодарността на фестивалната публика.
Концертът продължи без антракт с един от големите примери за музикален маринизъм – симфонична сюита „Шехерезада” от Н. Римски Корсаков. Рядко срещано е толкова интелигентно и мъдро дирижиране. Умереност, сдържаност, пребиваване в морето от звуци и тембри, с бавно набиране на скорост и интензитет, пунктуализъм в детайли, динамика и щрихи. Тази овладяност и премереност на Маестро Росен Миланов, разгърна в партитурата големи дълбини и контрасти, както и съкровени моменти и могъщи звукови вълни.
Много релефно, приказно и експресивно прозвучаха четирите части на програмното произведение. В състава на оркестъра имаше представители и от двата симфонични състава, което неимоверно много обогати интерпретацията и светоусещането на музикалния разказ на „Шехерезада” и нейните приказки.
Във финалната част още повече се разгърна маестро Миланов със силно зареден и отривист жест, който поведе състава в още по-вълнуваща звукова изобразителност. „Видяхме” и „усетихме” и „Празник в Багдат” и „корабокрушението на Симбад” и могъщото достолепие на морската стихия. Особено характерно бяха изобразени темите и образите на Шехерезада и Шахриар, появявайки се във всички части на творбата, радвайки и учудвайки публиката с различните си нюанси.
Голяма творба, и също толкова голяма, веща и нетрадиционна интерпретация! Истински музикален празник на класическата музика – едно обещаващо и вълнуващо начало на ММФ „Варненско лято” 2021. Бравурни аплодисменти, отличени инструменталисти, публика и оркестър на крака в знак на уважение, цветя и много усмихнати лица – това бяха заключителните щрихи на тържествената фестивална вечер.
автор: Татяна Капричева
снимки: Росен Донев
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
%d блогъра харесват това: