ММФ Варненско лято 2022 – отзив трета част
След гръмкия и мащабен Концерт за мир, който дълго ще се помни, на 02.07.2022г. от 19.00ч. в Аулата на Икономическия университет се проведе още един стилен камерен концерт на квартет Шимановски, с творчески екип в състав: Агата Шимчевска, цигулка, Роберт Ковалски, цигулка, Володя Микитка, виола и Карол Мариановски, виолончело.
Музикантите спечелиха публиката не само със своя професионализъм и вдъхновение, но и със своята скромност и земност. Бяха толкова можещи и същевременно толкова естествени, без грам поза или излишно самочувствие, в поднасянето на разнообразната и не лека програма, че импулсираха още огромна доза уважение към себе си.
Като че ли бяха подредили стратегически произведенията, градирайки ги в естествената им кулминираща архитектоника: Б.Бритън „Струнен квартет“ №3, К.Шимановски „Ноктюрно и Тарантела“ ор. 28 (аранжимент М.Скорик) и за финал М.Равел „Струнен квартет“ F dur.
Концертът премина в огромно доверие, красота, естетика и художественост между изпълнители и публика и с нестихващи аплодисменти, разбира се.
На следващият ден 03.07. отново в същата зала се проведе друг тематичен концерт, изцяло с музиката на непознатият за широката публика Паганини от „Паганини ансамбъл“ Виена. Творческият екип бе в състав от искрящи музиканти: Марио Хосен, цигулка, Марта Потулска, виола, Лиляна Кехайова, виолончело и Александър Свете, китара.
Те представиха с блясък, виртуозитет и артистичност следните интересни творби от творчеството на Николо Паганини: Квартет №15 M.S.42, Капричио за соло цигулка „Nel cor plu non mi sento“ M.S.44, Соната Concertata M.S.2 и Квартет №14 M.S.41, за които получиха много овации и аплодисменти.
В следващите три дни в периода 04.07.-06.07.2022г. фестивалната публика се наслади на вече станалия нова, но устойчива традиция Международен симпозиум, заедно с тематичните концерти свързани с него. Тази година конференцията се проведе под надслова „Френски модернизъм“ и в нея участие взеха лектори от различни страни: Франция, България, Швейцария, Астрия.
За четвърти пореден път Международният симпозиум предизвика интерес и събра своите почитатели в залата на ГХГ „Б.Георгиев“ Варна. Модератори бяха проф. Кронес и проф. Лили Големинова, които красиво, много информативно и понякога с хумор водеха конферентните дни.
Трите дни на теоретичния триптих имаха сходна структурна организация, като във втория ден се наложиха само вътрешни размествания по обявената програма. Участниците в симпозиума се бяха подготвили старателно с нотни, музикални примери и снимкови или аудио материали, част от които лично и с уважение раздаваха на присъстващите.
В първия ден се изявиха: Проф. д-р Луси Каяс с „Френска музика от „края на века“ и музикалният колониализъм/екзотизъм“; Проф. д-р Щефан Кайм с докрлада „Само повърхностно или с визия за бъдещето? За рецепцията на френската музика в Германия около 1900г. на фона на историята на немско-френския трансфер в музикалната култура“; и Проф. д-р Хартмут Кронес с темата „Френската музика и Дружеството за частни музикални изпълнения на Шьонберг“. След кратка кафе пауза присъстващите имаха възможност за впечатления и дебат по предложените доклади.
Във втория ден от Конференцията се представиха със своите изследвания: Проф. д-р Луси Каяс и „Дебюси и Първата световна война“; Проф. д-р Кристиан Гланц с „Френската филмова музика на Ханс Айслер“ и Лили Големинова с доклада „Връзките на Марин Големинов и Любомир Пипков с френската школа“. В подкрепа на съжденията бяха изпълнени на живо Соната за цигулка и пиано №1 оп.7 от Л.Пипков, в интерпретация на Тересе Плеткуте, цигулка и Анджела Тодорова, пиано, както и целия „Младежки албум“ за пиано от М.Големинов, в изпълнение на същата пианистка.
На третия ден от симпозиума бяха споделени темите: „Симфонизацията на балета в началото на 20 век: Кл.Дебюси „Мъченичеството на Св.Себастиан“, И.Стравински „Пролетно тайнство“ и М.Равел „Валс“ от Проф. Д-р Иванка Стоянова; „Страданията на Орфей“ – за преосмислянето на мита за Орфей като „chose humaine“ (“общочовешкото“) при Мийо и Кренек“ от Проф. д-р Манфред Пермозер и „Виенската“ музика в творчеството на Морис Равел“ докладвана от Проф. д-р Хартмут Кронес.
Огромен интерес и многобройна публика събраха вечерите на трите тематични концерта към симпозиума, в които отправна точка и музикален код бяха френската музика и естетика.
На 04.07.2022г. от 19.00ч. в залата на Градската художествена галерия се изявиха: Марио Карбота, флейта с пиесата „Сиринкс“ за соло флейта от Кл.Дебюси, Милена Моллова и Милена Радинска, с грандиозния La Valse за две пиана от М.Равел, Марио Хосен и Анджела Тодорова с великолепната Соната за цигулка и пиано от Кл.Дебюси и Клавирно трио в състав: Оливие Шарлие, цигулка, Фредерик Одибер, виолончело и Емануела Пиемонти, пиано с техничното четиричастно Клавирно трио ла минор от М.Равел.
Абсолютно всички музиканти впечатлиха слушателите, но най-много топли и сърдечни аплодисменти събра доайена на българската клавирна школа – пианистката Милена Моллова.
Не по-малко вълнуващ и интересен бе Симпозиум Концерт II, проведен на 05.07. в същата зала. Пъстрата и разнообразна програма, както и разнородните състави освежиха музикалното пространство, отбелязвайки ново ниво на художественост и естетика.
Публиката имаше възможността да чуе много интересни френски и съвременни пиеси като: Жермен Тайефер – Клавирно трио, в интерпретация на Долорес Мария Гайтан, пиано, Кристина Хинова, цигулка и Сандро Лафранкини, виолончело; Клод Дебюси – Три песни на Билитис – чудесно пресъздадени и „изиграни“ от Грациела Вълчева Фиеро, мецосопран и Виктория Василенко, пиано; Антон Веберн – четири пиеси за цигулка и пиано, изсвирени перфектно, макар и странни за обикновения слух, от Оливие Шарлие, цигулка и Марчело Мацони, пиано; Габриел Форе Клавирен квартет №1 в до минор, интерпретиран от формация: Оливие Шарлие, цигулка, Марта Потулска, виола, Фредерик Одибер, виолончело и Марчело Мацони, пиано, чийто размах, дълбочина и красота удиви всички присъстващи, които в края на концерта аплодираха дълго и екстатично благодарно прекрасните музиканти на сцената.
Симпозиум Концерт III се осъществи на третата поредна вечер 06.07.2022г. отново в прелестната артистична среда на ГХГ „Б.Георгиев“ Варна. Нова доза френска музика обля фестивалната вечер. Началото бе дадено, само че с една интересна пиеса от Арнолд Шонберг „Нощ на просветление“ фуга, аранжимент на Райнер Бишов за клавирно трио в състав: Марио Хосен, цигулка, Мария Долорес Гайтан и Фредерик Одибер, виолончело.
Поради небрежност на някои неизключени мобилни телефони на отделни слушатели – творбата беше изцяло повторена и може би тази музикална реплика даде възможност на публиката да вникне повторно, с още по-голяма дълбочина в това сериозно произведение.
Фестивалната вечер продължи по-коректно със следващата творба – соната за флейта и пиано от Франсис Пуленк, интерпретирана от обичаните от публиката – Марио Карбота, флейта и Милена Моллова, пиано. Полет, красота и съвършенство, тази позната пиеса, изживя своето ново музикално тълкуване в ръцете на талантливите майстори.
Програмата продължи с красивата пианистка Виктория Василенко, която изсвири дългия и труден цикъл „Вариации, интерлюдия и финал по тема от Рамо“ на Пол Дюка. За разкош и удоволствие на слушателите прозвуча и Соната за виолончело и пиано от Дебюси, в изпълнение на Антон Никулеско, виолончело и Емануела Пиемонти, пиано.
Като лек отдих-медитация с музика прозвуча „Лунна светлина“ от Дебюси в адаптация за две пиана, изпълнена от Милена Моллова и Милена Радинска, за да дойде съдбовния и мащабен Клавирен квинтет от Цезар Франк, интерпретиран от творческия тандем: Марио Хосен, цигулка, Жаклин Прейс, цигулка, Марта Потулска, виола, Сандро Лафранкини, виолончело и Надежда Цанова, пиано.
Бурните и горещи аплодисменти възнаградиха всички изявили се тази вечер музиканти, които успяха да покажат в дълбочина красотата и значимостта на достиженията на френката музикална култура.
автор: Татяна Капричева
снимки: Росен Донев
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
%d блогъра харесват това: