Разговор с пианиста Галин Ганчев

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Разговор с пианиста Галин Ганчев

Разговор с пианиста Галин Ганчев

Татяна Капричева: Представете се с няколко думи: къде сте учили, какво сте завършили?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Разговор с пианиста Галин Ганчев  Галин Ганчев: Започнах да свиря на 6-годишна възраст при Ели Чорбаджийска в НУИ “Добри Христов”. Пианистичното ми развитие при нея продължи до 2009г., след което Станислава Ставрева пое обучението ми за следващата една година. От 2010г. до 2015г. бях ученик в Шрусбъри Скуул, Великобритания, където мои преподаватели по пиано и по композиция бяха (съответно) Питър Брадли-Фулгони и Джон Мур. От 2015г. бях ученик по пиано на Иън Фаунтин и по съпровод на Майкъл Дюсек в Краската Музикална Академия в Лондон, която завърших през месец юли на 2021г.

Татяна Капричева: С какво се занимавате сега, къде живеете?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Разговор с пианиста Галин Ганчев  Галин Ганчев: Занимавам се с това, с което винаги ще се занимавам под една или друга форма – класическа музика. На въпроса къде живея ми е малко по-трудно да отговоря. Поради скорошните разнообразни обстоятелства и пътувания, предпочитам вече да казвам, че в момента живея в Европа – в случая, включвайки и Обединеното Кралство. Причината да отговарям така е, че особено последната година прекарах доста време както във Варна и София, така и в Германия, Чехия, Шотландия, Англия и Франция. Да видим как ще протече развитието на следващия сезон – надявам се, отново да имам късмет да пътувам поне толкова.

Татяна Капричева: Какво е усещането да свирите на родна сцена?

Галин Ганчев: Както винаги – страхотно!

Татяна Капричева: Няколко думи за изявата ви на ММФ „Варненско лято“ 2022г.?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Разговор с пианиста Галин Ганчев  Галин Ганчев: Рециталът ми на ММФ ,,Варненско лято” през месец юли, 2022г., се яви като дебютен – или първият ми цял солов рецитал след завършването на Кралската Академия. Програмата се състоеше изцяло от френски произведения, написани от следните композитори: Ж.Ф. Рамо, Е. Шабрие, Ц. Франк, Ф. Пуленк, Г. Форе и М. Равел.

Татяна Капричева: Последно свирихте на Великденския концерт във Варна, на 13.04.2023г., под диригентството на Кръстин Настев? Споделете повече!

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Разговор с пианиста Галин Ганчев  Галин Ганчев: Изпълнението ни на Концерт за пиано и оркестър №4 от Л. В. Бетховен беше първо за мен. Никога не бях излизал на сцена с това произведение, което добави към така или иначе предизвикателния характер на този Концерт. Благодаря изключително много на музикантите от оркестъра на Държавна Опера Варна и на Кръстин Настев за помощта, усърдието и труда по време на репетициите и изпълнението на концерта. Надявам се скоро отново да имам възможност за изява с тях!

Татяна Капричева: Нови ангажименти в страната и в чужбина?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Разговор с пианиста Галин Ганчев  Галин Ганчев: Следващите ангажименти включват солови записи в БНР-София, солов рецитал и камерни изяви извън страната. Късмет е за мен, че имам възможността да подготвям различен вид репертоар, да го изпълнявам на различни места и да бъда в обкръжението на други класически музиканти, споделящи моите интереси и цели. Надявам се следващия сезон да донесе поне толкова изяви (а и повече), и да имам възможност да се подготвям за тях подобаващо.

Татяна Капричева: Имате ли стратегия за развитието на ваша дискография?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Разговор с пианиста Галин Ганчев  Галин Ганчев: Всъщност, малко ми е трудно в момента да посоча точна стратегия за лична дискография. Тази форма на разпространение на музикални произведения е удобна и качествена, но вече сравнително неизползваема – тъй като, доколкото знам, по-новите устройства са насочени към онлайн възпроизвеждането на музика и дори не могат да разчитат дискове. При сравнение се оказва, че и двата начина носят достатъчно положителни и отрицателни резултати. Разбира се, лично аз като изпълнител, бих бил изключително щастлив да правя и разпространявам записи по единия или другия начин. Напълно съм привърженик на факта, че при слушането на диск (или, в този ред на мисли – на аналоговите касети или грамофонни плочи), освен гарантираното по-добро качество на звука, слушателят има възможност да остане напълно отдаден на това, което слуша, без да бъде възпрепятстван или прекъсван от странични явления. Много е трудно да се обясни защо начина, по който слушаме класическа музика, е толкова важен, и че изисква определен вид внимание и съсредоточеност. Въпреки това съм убеден, че при слушането на тази музика, емоционалното и интелектуално удовлетворение са правопропорционални на отдадеността и желанието на слушателя – особено, ако изпълнението на музиката е от висок клас.

Татяна Капричева: Искате ли да благодарите на някого?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Разговор с пианиста Галин Ганчев  Галин Ганчев: Бих искал да благодаря първо на семейството и на най-близките ми хора, на моите учители през годините и на незаменимите приятелства, които съм имал късмета да създам в най-различни обстановки! Искам също така да благодаря, съвсем сериозно, на моите съседи. Колкото и каквото и да упражнявам, търпението и разбирането им се усеща все повече с всеки изминат ден. Изключително успокояващо е да усещам този вид подкрепа!

Татяна Капричева: Какво ще пожелаете на читателите на „Култура всеки ден“?

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Разговор с пианиста Галин Ганчев  Галин Ганчев: Пожелавам здраве, успехи, сполуки в работата и да се трудят искрено за това, което искат. Бих пожелал също да не се притесняват да поставят определени ситуации под въпроси, колкото и неудобни да са те – понякога въпросите са по-важни от самите отговори.

снимки: Росен Донев
снимки: личен архив

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

33 − = 31