Панорама – Варненско лято 2023 трета част
След ден почивка само се проведe соловият концерт на Фредерик Одибер, виолончело, Испания. Събитието се състоя, при огромен интерес на 29.06.2023г. от 19.00ч. в ГХГ „Б.Георгиев“ Варна.
Изявата бе изцяло тематична и като вид и като програма, посветена на творчеството на испанските композитори. На сцената бе поставен партикабъл за солиста, за да може публиката безпрепядствено да наблюдава случващото се.
Виолончелистът Фредерик Одибер се оказа много слънчев и общителен човек, който обичаше да осъществява незабавен контакт с присъстващите. Единствено в началото, като интродукция и в края като бис имаше невербално общуване – само и единствено чрез музиката.
През цялото време анонсираше на английски и френски език (като един френски възпитаник) произведенията и техните части, както и любопитни детайли около тях. Преобърна изцяло предварително зададения ред на творбите и в този ред на мисли, беше много полезно неговото водене на концерта и обявяването на пиесите.
Занимателен и атрактивен по натура, Одибер плени с чара и огнения си темперамент публиката, която всеки път го награждаваше със своите сърдечни аплодисменти. Първото изпълнение за присъстващите бе каталунска песен със затворени очи и „Благодаря!“ на чист български език за аплодисментите.
След това музикантът се зае поетапно в свой собствен ред с двете Испански сюити (№1 Aragonesa-Zarabanda-Flamenca и №2 Preludia-Guorjiras-Zapateado) от Рохелио Угет и Тажел, всяка от по три части, последва петчастната Сюита за соло виолончело от Гаспар Касадо (Prelude-Fantasia-Sardane Dance-Intermezzo-Dance finale) и две траскрипции от пиано и китара, в аранжимент за виолончело, съответно: Исак Албенис „Asturias Leyenda“ и Пабло Казалс „Песента на птиците“.
Фредерик Одибер изсвири своята програма на един дъх и винаги посрещаше аплаузите на публиката на крака, като няколко пъти завъртя весело и артистично челото около оста му. За финал на концерта бе бисирана отново (и изпълнена със затворени очи) прекрасната каталунска песен, оставяйки едно непринудено и приятно чувство за испанския колорит в музиката и скъп спомен от незабравимата среща на Фредерик Одибер с фестивалната публика.
Грандиозен концерт, като апотеозен завършек на цикъла юнски концерти бе музикалната изява в чест на Испанското председателство на Съвета на Европейския съюз (1 юли-31.12.2023г.), която се проведе под патронажа на Н.Пр. Алехандро Поланко, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Испания в България.
Събитието бе предшествано от пищен церемониал, на който присъстваха официални лица от осемнадесет страни, посрещнати на червен килим. Преди музикалната част на концерта имаше реч на Кмета на Варна Иван Портних, както и на дипломатите от старото (Швеция) и новото (Испания) председателство на ЕС, които символично си предадоха щафетата. Свои изказвания направиха и министърът на Туризма в България и заместник министъра на Външните работи, под патронажа на Мария Габриел.
След което прозвуча специално написаното за случая и ММФ „Варненско лято“2023г. произведение от венецуелския композитор Естебан Санс „Luz O Herida“ („Светлина или рана“). След изпълнението на творбата, авторът прие овациите си на сцената.
Следващият акцент в програмата на изявата бе Концерт за пиано и оркестър №1 оп. 11 в ми минор от Фредерик Шопен, в изпълнение на полско-канадския солист Даниел Внуковски и Виенски камерен оркестър, с диригент Педро Халфтер, Испания. Маестро Халфтер, със сдържани жестове овладя целия интернационален състав от музиканти на сцената, излъчвайки стабилност и доверие, помагайки за добрата интерпретация на произведението.
Адаптацията за камерен оркестър по никакъв начин не отне от великолепието на творбата, за радост на меломани и познавачи в бранша, а Виенския камерен оркестър на свой ред защити своята 75 годишна история и традиции в музикалното изкуство.
След кратък отдих за всички концертът продължи с „Адажио“ от Красимир Кюркчийски и „Ода на радостта“ – фрагмент от симфония №9 на Л.В.Бетовен. Във големия финал на вечерта – символ и химн на ЕС – участваха солистите: Линка Стоянова, сопран, Михаела Берова, мецосопран, Рейналдо Дроз, тенор, Венцеслав Анастасов, баритон, както и Хор „Морски звуци“, при Община Варна, с диригент Росица Щерева, Хор на Държавна опера Варна, с диригент Надежда МакКюн, а Виенски камерен оркестър бе подсилен от филхармоници на Държавна опера Варна.
Този величествен състав бе ръководен вещо и уверено от Маестро Педро Халфтер, който достолепно дирижираше и водеше ансамбъла, като истински испански матадор. Текстът на „Одата на радостта“ на Шилер бе отпечатана в програмките на два езика и всеки, който имаше желание можеше да се включи и да пее, заедно с певците на сцената.
Грандиозността и апотеозът на събитието не се състоеше точно в мащаба на провеждането му, а по-скоро в съпричастието и единението на хора от различни националности и в мисията на музиката като върховен обединител в света и като универсален език, разбираем за всеки.
автор: Татяна Капричева
снимки: Росен Донев
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
%d блогъра харесват това: