Варненско лято 2024 панорама – първа част
Започна 98-мото издание на ММФ „Варненско лято“ 2024г. с интригуваща програма, в познатите и традиционни модули: “Основна програма“, „Музикална лаборатория“, „Опера Летен театър“, „Лятна академия“, „Кросовър“, „Барок“, „Паралелна програма“ и „Варненско лято за деца“.
Тази година Международният теоретичен симпозиум, заедно със съпътстващите го концерти е посветен на „Музиката на Дунавските държави“. Забелязва се и голям брой майсторски класове: по класическо пеене, съответно с ръководители Емил Иванов и Божидар Николов, по виола при Румен Цветков, по цигулка, с ментори Димитър Буров и проф. Минчо Минчев, ще се проведе за пореден път и Състезанието „Фонд цигулките на професор Минчев“.
На алтернативните сцени ще текат и майсторските класове с артистичния директор на фестивала Марио Хосен, и проф. Михаел Фришеншлагер по цигулка, със Стефания Янкова по виола, при Милена Лазарова по пиано, при Лиляна Кехайова по виолончело, при Божана Павлова по китара, при Илиан Илиев, по кларинет и с Мишико Дейт по пеене.
Интересни акценти изобилстват и при паралелната програма в колаборация с Европейския Музикален Фестивал Варна, МТФ „Варненско лято“ и програма Интермецо. Това са концертите и спектаклите: „Виртуозите на Миланската La Scalа“ със солисти Красимира Стоянова, сопран и Марио Хосен, цигулка; „Пуф-паф, пуф-паф, ту-тууу“ – музика за театър с Кирил Дончев; „Шопен – живот в изгнание“, клавирен рецитал на Силвен Моризе; Проектът „Чаплин пианисимо“, със специалното участие на Юджийн Чаплин; концертните изяви на: Етно ансамбъл „Ih Tseisn“, Еврохор 2024, Младежки симфоничен оркестър „Макао“, Филхармония „Пионер“; както и изявите „Аз съм българче“ и „Цветен концерт“ от програмата на „Варненско лято за деца“.
Тържественото откриване на ММФ „Варненско лято“ 2024г. се състоя на 22.06.2024г. от 20.30ч. на Основна сцена на Държавна опера Варна. По традиция, първото произведение, което прозвуча бе – „Българска рапсодия Вардар“ от Панчо Владигеров. С това изпълнение се отбелязаха и 125 години от рождението на българския композитор.
И концертмайсторът Красимир Щерев и маестро Константин Илиевски бяха посрещнати с топли аплодисменти от публиката. Особено празнично и тържествено, с чувство към всеки детайл, с благородна и пълнокръвна звучност бе поднесена тази великолепна музика, която огласи цялата зала и донесе много сърдечни ръкопляскания от присъстващите.
След това знаково изпълнение, на сцената за словесни приветствия заповядаха официалните лица: Благомир Коцев, кмет на Варна, Даниела Димова, директор на ТМПЦ Варна и Марио Хосен, артистичен директор на ММФ „Варненско лято“. Прекрасната водеща последователно даваше думата на официалните гости в указания ред, които споделиха своите впечатления и емоции в кратки изявления. Акцентите, концентрирани в едно изречения бяха: “Ние като Община ще продължаваме да подкрепяме фестивала!“ (Благомир Коцев); „България стои в картата на Европа със своята култура!“ (Даниела Димова); „Нашите деца, с гордост ще гледат назад, какво сме направили!“ (Марио Хосен).
Получени бяха и много цветя и поздравителни адреси от различни институции, като приветствието на Найден Тодоров, в качеството си на министър на културата и представляващ Министерството на културата в република България бе прочетено изцяло. След кратък анонс на водещата относно програмата, и че концертът ще се проведе без антракт, само с две технически паузи, изявата продължи.
Представена бе световната премиера на творбата „Ouverture en forme d’Esperance“ оп. 43 от Патрик Дюър, написана специално за фестивала, по покана на Марио Хосен. Съвременното произведение прозвуча красиво в интерпретацията на Варненска филхармония, с диригент Константин Илиевски, със своите разнообразни епизоди и кулминации, които звучаха на моменти танцувално, на моменти като филмова музика, и се редяха като кадрите на кинолента. Сочните аплодисменти в края на изпълнението бяха не само за новата творба и всички музиканти, но и за автора, който също беше в залата и се качи на сцената.
Вечерта продължи с произведението Концерт във фа от Джордж Гершуин, със солист Саркис Балтаян, пиано. Пианистът излезе темпераментно и артистично, със сатенена червена риза и черни лачени обувки и прие сърдечните поздрави на публиката. Започна първа част на концерта с интригуващата си интродукция. Солистът бързо плени публиката, със закачливите пасажи на творбата и настроението, което създаваше със своето свирене. Виждаше се, че това е обичана и репертоарна творба в музикалната му практика и изцяло в негов маниер. Владееше целия процес и живееше на сцената.
Публиката си позволи да пляска между частите, но музикантите на сцената продължиха, отдавайки се на също така прекрасната втора част от цикъла. Маестро Илиевски дирижираше с подчертано чувство към тази музика, а солата на тромпета, артистично, вместо със сурдинка, бяха поднесени с черно бомбе на мензурата на инструмента. Този джазов момент много допадна на присъстващите, които продължаваха да се любуват на солиста пианист и разнообразната оркестрация на произведението.
Трета част от концерта бе започната незабавно и завладя слушателите с бързите си токатни мотиви и теми от предходните части. Публиката бе възпламенена до краен предел и избухна с приветствия „Браво!“ и бурни нестихващи аплодисменти. Цветя, усмивки и дълбоки поклони, както и поименни похвали за всички солисти украсиха сцената в този момент.
Още една пленителна творба очакваше своите слушатели тази вечер. Това бе оркестровата сюита „Любовна магия“ от Мануел де Файя. Това филхармонично вълшебство възхити всички присъстващи. Частите на творбата: (Itroduccion y escena, En la Cueva, El aparecido, Danza del terror, El circulo magico, A media noche: los sortilegios, Danza ritual del fuego, Escena, Pantomima, Danza del juego de amor, Final – las campanas del amanecesr) бяха поднесени със стил, финес и скрит темперамент.
Трудно е да се опише възторга на публиката от преживяното удоволствие. Маестро Илиевски беше повикан три пъти на сцената. Оркестърът беше на крака и публиката също в знак на уважение, а аплодисментите и виковете „Браво!“ не стихваха. Така тържествено и динамично премина Откриването на 98-мото издание на „Варненско лято“.
автор: Татяна Капричева
симки: Росен Донев