Варненско лято 2024 панорама – пета част
Друг акцент от концертния афиш на ММФ „Варненско лято“ 2024г. бе изявата на „Големите-малки“ от модула „Лятна академия“, която се състоя на 07.07.2024г. от 19.00ч. в залата на ГХГ „Б. Георгиев“ във Варна. Програмата на младите изпълнители бе много стегната, приятна за слушане и протече с академична стройност.
Пръв се изяви Дарин Ламбрев, който изпълни за фестивалната публика: Едуард Лало – Концерт за виолончело, първа част, Прелюд и Сарабанда из Сюита №3 за соло виолончело от Й. С. Бах и П. И. Чайковски „Pezzo Capriccioso“, като на рояла му партнира Румен Цанов. Великолепният млад талант направо срази публиката със своя професионализъм, хъс, замах и темперамент.
Беше прегърнал челото и музицираше пламенно, виртуозно и вдъхновено. Беше усетил в партитурите точния изказ и стил, а бравурната техника, която имаше му помагаше за блестящата интерпретация на произведенията. Това истинско удоволствие и съвършенство нямаше как да не бъде подкрепено със звучни овации и аплодисменти.
След него се изяви Филип Ангелов, пиано, който поднесе стилно и вдъхновено следната програма: Муцио Клементи – Соната оп. 28 №2, Феликс Менделсон – Фантазия фа минор и Менделсон – Капричио №1. Малкият артист направи голямо впечатление с чистотата на свиренето си, красивия си тон и с творческото обхващане на творбите, които интерпретира.
Изобилни бяха хубавите фрази и изграждането на кулминациите, като се има предвид постоянната моторика в техническите пасажи. След бурните адмирации и аплаузи, даровитото дете подари на слушателите и кратка бисова пиеса с етюден характер.
Дойде ред и за музикалните предизвикателства на Богомила Кръстева, която изпълни също три произведения, само че от цигулковата литература: Лучано Берио „Балетна сцена“, Рихард Вагнер „Романс“ и Пабло Сарасате „Интродукция и Тарантела“. Младата цигуларка изсвири с хъс и ентусиазъм тези доста сложни, майсторски произведения, с усет към различен звук, стилистика и детайл. В нейните усилия и помагаше в творческо единство пианистката Венцеслава Тодорова.
Викове „Браво!“ и сърдечни аплодисменти огласиха цялата зала. За финал, музикантите бяха подготвили съвместно изпълнение на Йозеф Хайдн „Rondo all” Ongarese“ из Клавирно трио в сол мажор. Това уникално презентиране на бляскавата и кристално чиста виенска класика порази всички присъстващи. В цялата зала се разливаше свежата и искряща енергетика на музиката, пресъздадена с настроение и стил.
Чувствотото за ансамбловост и камеризъм, свирейки като един в единна цялостна концепция удиви публиката, която гръмка като шампанско след това изпълнение. Големите-малки музиканти подариха на присъстващите и атрактивен бис – прекрасния аранжимент за клавирно трио на рагтайм от Скот Джоплин. На сцената имаше малки на вид, но големи като измерение артисти – смела заявка за бъдещи изявени концертни изпълнители.
На 09.07.2024г. от 20.00ч. в Двора на Археологически музей Варна се проведе много емоционален концерт на Етно ансамбъл „Ih Tsetsn“, Китай, провинция Вътрешна Монголия, като изявата се осъществи в партньорство на Китайската народна република в България.
Съставът на ансамбъла включва следните изпълнителите: Zhu Zhizhong, артистичен директор, Zhu Yuan, ръководител, Hu Weidong, ударни, хоомей, Zhang Shijun, моринхур, хоомей, tubsier, Jirigala, моринхур, хоомей, tubsier, Bai Yinmenghe, моринхур, хоомей, bass hobbis, mongolian hur, Dabuxilatu, основен певец, hobbis.
Музикантите от Етно ансамбъл „Ih Tsetsn“ представиха 10 композиции от техния репертоар, всяка от които беше бурно аплодирана от публиката. Независимо, че водеха програмата на родното си наречие, някак симултанно присъстващите се включиха на вълните на интернационалния език на музиката и се радваха на събитието. Настана истински всенароден празник, в който енергетиката на фолклора обедини всички.
Изпълнителите контактуваха и с публиката и два пъти я накараха да пее, а на много от пиесите присъстващите ръкопляскаха в такт с музиката. Изобилстваха много специални ефекти на двуструнните цигулки, с гриф във формата на конска глава. Широкото гърлено пеене хоомей беше представено солово, в унисони и в различни тембри, но най-атрактивни бяха бездиханните бурдонни тонове, които държаха.
Великолепният инструментал, като бис в края на вечерта, показа голямата сръчност, бързина и виртуозитет във владеенето на инструментите, както и перфектната ансамбловост на изпълнителите и това още повече взриви публиката, която стана на крака и дълго аплодира музикантите.
На 11.07.2024г. от 21.00ч. в Летен театър се проведе оперният спектакъл на „Летящият холандец“ от Рихард Вагнер от панела „Опера Летен театър“ на ММФ „Варненско лято 2024г. Творческият екип бе в състав: Диригент Светослав Борисов, Режисьор Вера Немирова, Стилова и езикова подготовка Курт Ридл, Сценограф: Чавдар Чомаков (по Том Муш), Мултимедия: Димитър Иванов, Художник на костюмите: Павлина Ойстерхус, Диригенти на хора: Надежда Маккюн и Теодора Георгиева, Концертмайстор: Красимир Щерев, Асистент режисьор: Иво Йорданов, Помощник режисьори: Димитър Левичаров и Тихомир Трифонов, Оператор Максим Шуляковский, Инструктор по немски език: Снежинка Аврамова, Оркестър и Хор на Държавна опера Варна. Оригиналните видеа от постановката на Вера Немирова в Магдебург бяха предоставени от Бахадир Хамдемир.
В ролите се превъплътиха: Холандецът – Деян Вачков, Даланд, норвежки моряк – Гео Чобанов, Сента, негова дъщеря – София Солови, Ерик, ловец – Валерий Георгиев, Мари, дойка на Сента – Калина Жекова, Кормчия на кораба на Даланд – Артьом Артюнов, Сента, дете – Тиана Валериева, Ерик, дете – Симеон Дочев, Екипаж на летящият холандец – Младежки хор на ВДЮО при ЦПРЛ – ОДК, Варна, с диригент Ганчо Ганчев.
Фестивалната публика имаше възможността да се наслаждава на една модерна интерпретация на операта „Летящият холандец“ с изумително високо певческо и актьорско ниво на всички солисти. Хоровете, които участваха в тази постановка бяха натоварени и с допълнителни функции, като мизансцен, танци и актьорска игра, което раздвижваше картинно и емоционално още повече сценичното пространство. Непрекъснатото драматургично действие протичаше почти като на кинолента и публиката едва успяваше да аплодира оперните номера, защото те се вливаха един в друг.
Изключително силно и правдиво изграждане на образа постигна сопраното – София Солови, която безапелационно въздейства на присъстващите, убеждавайки ги в интерпретацията си на Сента. Маестро Светослав Борисов бе адмириран през цялото време с аплодисменти от публиката, за вещото ръководене на спектакъла и се открояваше като светъл лъч, със своите бели дрехи на пулта.
Почти неусетно, само с един антракт премина блестящо и вълнуващо, прекрасната изява на знаменитата опера „Летящият холандец“ от Вагнер, която освен великолепната музика, остави и философски размисли за извечните послания за верността, любовта, жертвоготовността и вярата в идеала, които като че ли са позабравени в нашето болно време. С много тържествени и романтични аплодисменти и поклони на целия творчески екип, съобщен поименно приключи и тази фестивална вечер, която обогати присъстващите и ги накара да заобичат още повече оперното изкуство.
автор: Татяна Капричева
снимки: Росен Донев
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
%d блогъра харесват това: