Варненско лято 2024 панорама – шеста част
На 12.07.2024г. от 19.00. в ГХГ „Б. Георгиев“ имаше един великолепен, чисто класически камерен концерт на Струнно трио в състав: Албена Данаилова, цигулка, Румен Цветков, виола и Александър Сомов, виолончело. Те представиха на един дъх без никакъв антракт следната програма: Франц Шуберт – Трио в си бемол мажор D 581, Жан Франсе – Трио за струнни и Л. В. Бетовен – Трио оп.9 №3 в до минор.
Публиката беше екзалтирана през цялото време, защото на сцената имаше прекрасно музициране от големи майстори интерпретатори, които много сърцато и артистично представиха тези чудесни творби. И тримата музиканти имаха много вдъхновяващо и атрактивно държание на сцената и увличаха присъстващите в музикалното повествование на творбите. Много интересно бяха подредили своята програма – първо прозвуча романтичното произведение, след това съвременното, а накрая класическото по стил, но въпреки това, слушателите не престанаха да се удивяват на перфектното звукоизвличане и фразиране, на разнообразните щрихи и специални ефекти, на въздействащите пасажи и цезури, на контрастните динамики и на цялостната драматургия на творбите.
Струнното трио, в този класен състав прозвуча пълнокръвно, оркестрово и с голям мащаб, релефно, пълно с дух и творчески ентусиазъм. Бравурните аплодисменти, дълги и сърдечни, извоюваха бис и музикантите не разочароваха признателната публика и въпреки умората изсвириха още веднъж една от частите на Трио за струнни от Жан Франсе.
Междувременно в Юнашкия салон във Варна на 12.07.2024г. от 20.00ч. се проведе концертът на Еврохор 2024г. с помощта на Европейската хорова асоциация и Българския хоров съюз. Великолепният хоров състав от млади певци от различни националности представи интернационална програма, като всички произведения бяха изпълнени а капела.
Двама даровити и вдъхновени, млади диригенти ръководеха събитието – това бяха: Марко Амхерд и Донка Митева.
Изпълнени бяха следните произведения: Роксана Пануфник „Love endureth“, Франсис Пуленк „Salve Regina FP 110“, Александър Архангелски „Pomishijaju den strashni“, Петко Стайнов „Сън сънувах“, Селга Менце „Kalejs kala debesis“, Вили Буркхард „Wie lieblich sind deine Wohnungen“, „Ich hebe meine Augen auf“, „Singt dem Herrn“ , Йоханес Брамс „Schaffe in mir Gott ein reines Herz“ op. 29, Густав Малер „Urlicht“, Ханс Кьслер „Einsamkeit“, Турска песен „Suda Balik Oynuyor“, Айрис Шели „Song sung in Arden“, Алфред Шнитке „3 sacred himns“, Фредерик Сикстен „There is no rose“ и Михаел Остриже „luppiter“, а за бис – Николай Стойков „Калугерине“.
Много силен концерт, при огромен интерес се състоя на 13.07.2024г. от 19.00ч. в Градската художествена галерия във Варна. Това бе изявата на Людмил Ангелов, пиано и Румен Цветков, виола, които представиха един великолепен концерт, посветен изцяло на творчеството на Л. В. Бетовен.
Тематичната програма обхващаше следните творби, изпълнени една след друга без почивка: Соната за виолончело и пиано оп. 69 в ла мажор (обработка за виола Румен Цветков); Ноктюрно за виола и пиано оп. 42 в ре мажор (обработка Уилям Примроуз) и Соната за цигулка и пиано оп. 96 № 10 в сол мажор (обработка за виола Румен Цветков).
Концертното изпълнение на тези прекрасни произведения беше повече от прелестно – тандемът Ангелов/ Цветков и друг път са се изявявали съвместно на сцената на ММФ „Варненско лято“ и са подарявали своето изкуство на фестивалната публика. Това творческо единодействие прерасна в хубава интерпретация и чудесен камерен баланс в първата творба, където Румен Цветков се превъплъти в человия звук и репертоар, а Людмил Ангелов с бляскав тон и концертен замах звучеше едновременно като солист и като оркестър в сложната партитура.
Ноктюрното за виола и пиано, със своите шест части, подредени на сюитен принцип и контраст, обогатиха вечерта с разнообразие и задушевност и прибавиха още неподправено класическо очарование в концертната атмосфера. Случваше се от време на време между частите, някой от присъстващите да изрази с аплодисменти своето задоволство, но това скоро утихна и програмата продължи своя естествен ход.
Последната творба бе най-изящна, в изтънчен виенски класически стил, изпълнена образцово и с галантен щрих и фразировка. Румен Цветков ваеше звука като истински цигулар, сякаш не свиреше на виола. Безкрайните пасажи от разнообразна бетовеновска техника, изобилстваха в клавирната партия, но маестрото на пианото – Людмил Ангелов, управляваше перфекционистично своя „оркестър“ от чернобели клавиши. Публиката нямаше никакъв друг шанс, освен да аплодира, да се възхищава и да поглъща това високо ниво на музикантско и ансамблово майсторство. За „още по-приятна вечер“ бе изпълнено повторно, като бисово изпълнение скерцото от последната пиеса на Бетовен.
На 17.07.2024г. от 19.00ч. в Аулата на Икономически университет Варна се проведе един забележителен камерен концерт, на който се изяви „Страдивари“ секстет от Италия. Творческите личности, които го съставляват са: Давид Романо, цигулка, Руджеро Сфрегола, цигулка, Рафаеле Малоци, виола, Давид Бурсак, виола, Диего Романо, виолончело и Сара Джентиле, виолончело.
Те представиха пред уважаемата публика две дълги и сложни партитури: Йоханес Брамс – Струнен секстет №1 оп. 18 и П. И. Чайковски – Сувенир от Флоренция оп. 70. Изцяло романтичната програма бе прелестно изпълнена с вдъхновение и майсторство. Музикантите от камерния ансамбъл преизпълниха присъстващите с класа, стил и възторг.
Отдавна фестивалната публика не се беше възхищавала на толкова изискано професионално присъствие и сценично поведение. Всичко беше поднесено с доза, мярка и осъзнат артистизъм. Всеки от изпълнителите прилагаше своята голяма отговорност към музиката и слушателите с перфекционистична строгост. Ансамбълът функционираше като единен организъм, като оркестър със симфоничен размах.
Музикантите си подаваха фразите с усмивка и проникновение. Толкова бързо се сменяха лиричните и драматичните епизоди в произведенията, солистичните и акомпаниращи функции, щрихите и динамиките в музикалните платна и въпреки това частите звучаха като компактдиск – на сцената просто имаше магове от голяма величина.
Всяка една част и от двете творби беше аплодирана, защото публиката бе екзалтирана и пленена от музицирането на „Страдивари“ секстет. Концертната изява се превърна в час и половина безкрайно музикално удоволствие и екстаз, а бурните аплодисменти, цветята, усмивките и взаимното уважение от двете страни на сцената показаха и доказаха истинския триумф на силата на класическата музика, когато е в ръцете на истински музиканти.
автор: Татяна Капричева
снимки: Росен Донев
Харесване на това:
Харесвам Зареждане...
%d блогъра харесват това: