Концерт в памет на професор Ифра Нийман

КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Концерт в памет на професор Ифра Нийман

Концерт в памет на професор Ифра Нийман

   На 25.07.2024г. от 19.00ч. в Градската художествена галерия Варна се състоя едно много съдържателно събитие от афиша на ММФ „Варненско лято“ 2024г. Това бе концертът в памет на професор Ифра Нийман. Изявата бе тематична като замисъл и репертоар, издържана органично в духа на британската музика и безупречно поднесена от изпълнителите Яна Бурова, цигулка и Богдан Станев, пиано.

  КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Концерт в памет на професор Ифра Нийман  Възпоменателният концерт протече на един дъх, като първо прозвуча гласът на проф. Ифра Нийман, със синхронен симултантен превод на български език. Знаменитата личност говореше за ползите и вредите от конкурсите и влиянието им върху развитието на младите таланти. Дори и сега, проф. Инфра Нийман имаше много силно въздействие от екрана на мултимедията и особено впечатление направиха думите му, че всеки музикант трябва да има: „отношение, честност и респект към публиката“. След краткото видео, с топли и сърдечни аплодисменти бяха посрещнати музикантите на сцената и преди първото изпълнение Яна Бурова припомни на присъстващите биографията, наградите и заслугите на емблематичната личност, като изпълнител и педагог.

  Първата творба, с която изпълнителите откриха тържествената вечер бе романтичната Соната за цигулка и пиано оп. 82 в ми минор от Едуард Елгар.  (Allegro. Risoluto / Romance. Andante / Allegro non troppо). Музиката започна ярко и артистично изразително. И двете инструментални  партии бяха равностойни, наситени и течаха експресивно красиво в своята художествена едновременност. Изпълнителите много умело си партнираха и сменяха звукоизвличането в контрастния тематизъм. Първата част на произведението бе прелестна сплав от драматизъм, вълнуваща поетичност, благородни пориви и меки, дълбоки и смислени кулминации. Музикантите извайваха прекрасно и мъдро звука и архитектониката на композицията, изслушваха се и бяха непрекъснато в изключително точен баланс. Динамичната драматургия също впечатли с разнообразните си нюанси, като на преден план изпъкваха интригуващият цигулков тон и благородната и дозирана клавирна звучност. КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Концерт в памет на професор Ифра Нийман  Втората част направи впечатление със закачливите си интонации, пицикати и своя скрит темперамент и салонен привкус. Като че ли се долавяше танцовата стъпка на „танго“, а тембрите на пианото и цигулката се вплитаха, прегръщаха и разделяха в звуковото си партньорство с гъвкави мелодии и капризен ритъм. След просветлените, „изпяти“ епизоди, последваха на вълни: нежна и поетична кулминация, красива тема в пианото, диалог между двата инструмента, още по-голям покъртителен прелом, след чието въодушевление, отново настъпиха деликатни и елегантни пасажи, отвеждащи към изящния танцувален релеф на първоначалната музикална фактура. Финалната част на творбата бе течаща, разказвателна и вътрешно развълнувана. Контрастните епизоди се сменяха в  различни конфигурации и внушения. Всеки от интерпретаторите на сцената осъзнаваше своята творческа и човешка отговорност и диалогът между двата инструмента прерасна в красив музикален разговор. Брилянтно изработената партитура от изпълнителите, показа високо ниво на звук, интерпретация, драматургия и концепция на творческия замисъл. Клавирната партия бе натоварена с повече функции, за да изгради мащаба и възторга в структурата на частта, довеждайки до утвърждаващите виртуозни пасажи и на двата инструмента в кодата. Публиката изля възхитата си от чутото в сочни, гъсти и ритмични аплодисменти.

 Само след минута отдих, музикантите от сонатното дуо в състав: Яна Бурова, цигулка и Богдан Станев, пиано отново излязоха на сцената, топло посрещнати с ръкопляскания от слушателите. Цигуларката, направи ретроспекция на дългогодишната връзка на проф. И. Нийман с ММФ „Варненско лято“ и на отдадената му работата – цели 23 години с талантливите цигулари в майсторските класове на „Лятната академия“.

 КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Концерт в памет на професор Ифра Нийман  Концертът продължи с Три пиеси из Сюита за цигулка и пиано оп. 6 от Бенджамин Бритън  (March, Allegro ala Marcia   /  Lullaby, Lentro tranquillo  / Waltz, Ala Valse – Vivache e rubato). Характеристичната музика на Бритън веднага прехласна публиката, със своите откъслечни фрази, обигравайки в стереофоничен стил всички регистри на пианото и цигулката. Тонусът на възприемане на слушателите също беше много висок и те следваха звуковата картина, напълно доверявайки се на майсторите-интерпретатори на подиума. Втората част от сюитата бе мечтателно нежна и замислена и се открояваше със своята колоритна звучност. Двата тембъра на инструментите имаха контрастни звучности и линии, но удивително добре се съчетаваха и контрапунктираха в пластичните музикални пластове. Атмосферата изразяваше „вътрешна динамика в спокойствието“. Вълнуващата музикална картина излъчваше топлина и задушевност, съдържайки като послание дълбоко и мъдро овладяно вълшебство. Третата част от сюитата бе най-артистична и пленяваща с остър взискателен релеф и отчетлив ритмичен рисунък. Изящната и деликатна метрична пулсация на валса създаде много настроение у присъстващите и те се фокусираха още повече върху музиката. Средният дял беше още по-причудлив, експресивен, с много специални ефекти и лек шаржово-гротесков ракурс. Ачелерандото доведе до ново емоционално ниво, а смяната на солистични и акомпаниращи функции и в двата инструмента обогати и разнообрази музикалната фактура. Към края на частта звукът се уплътни, стана многопластов и интригуващ. Ефектният край взриви още повече публиката, която изригна в бурни аплодисменти. Музикантите бяха повикани два пъти на сцената да приемат безкрайните благодарности на слушателите за това великолепно музициране, продължавайки да ги награждават с още викове „Браво!“ и свежи овации.

  КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Концерт в памет на професор Ифра Нийман  Преди последната творба от програмата на концерта, публиката бе запозната с още информация, относно българската следа в професионалния живот на проф. Ифра Нийман. Стана ясно на всички, че листата със стипендианти и ученици на големия педагог е доста дълга и то с осезателно присъствие на даровити български цигулари, между които: Минчо Минчев, Велика Цонкова, Веско Пантелеев-Ешкенази, Васко Василев, Димитър Буров, Мила Георгиева, Яна Дешкова, Емил Деканаров, Яна Бурова, Юлия Георгиева и много, много други, които на свой ред заемат своето почетно място в културния и музикален живот у нас и в чужбина като изтъкнати изпълнители, концертмайстори и преподаватели.

 КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Концерт в памет на професор Ифра Нийман  Соната за цигулка и пиано в ла минор от Уилям Уолтън  (Allegro tranquillo /  Variacioni. Andante) бе удивителна като музика и съдържание. Направи впечатление с дълбокия си хуманизъм и вътрешен порив. На пръв поглед, конструирана в двучастен цикъл, всъщност се разкри като изключително дълга, сложна и трудна технически и интерпретационно творба. Но може би най-големите й достойнства бяха творческата честност и въодушевената,  истинска музика, в която бе имплантиран един личен мотив от биографията на композитора. Първата част бе задушевна, развълнувана и поривиста, с бързи кулминации. Многопластовата фактура бе изтъкана от многосъбитийност, моторика и непримиримост. Различните музикални профили на двата инструмента контрастираха и се допълваха едновременно, без да доминират, независимо от моментната им функционална натовареност в музикалната тъкан. Желязното взаимодействие между изпълнителите будеше възторг и опиянение. Музикалните картини се сменяха много бързо и изградиха голяма кулминация. Различните по сила и въздействие изблици, криеха една съдбовна непримиримост и търсещ дух. Музиката беше много сугестивна – събуждаше и провокираше сетивата. Музикантите на сцената звучаха леко и ефирно като на запис от компактдиск, но всички професионалисти в залата знаеха, колко много труд и отдаденост стоят зад това съвършено свирене. Втора част от сонатата, дори и след кратката цезура, прозвуча като естествено продължение на предходната. КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Концерт в памет на професор Ифра Нийман  Двата тембъра – цигулка и пиано – разказваха поетично и художествено като душата и сърцето на един човек – една лична история. Публиката сякаш не присъстваше на концерт, а на един музикален филм-спектакъл. Разнообразието във вариациите на темата приличаха на кадрите на кинолента, които се редяха като проникновена изповед, в която емоциите не стихваха, претърпявайки поредната си музикална трансформация. Бравурната кода на втора част изтръгна нестихващи и настоятелни аплодисменти. Цветя и поклони украсиха подиума, а фестивалната публика стана на крака в знак на уважение към прекрасните изпълнители, които им представиха една интересна, вълнуваща и класна музика. Яна Бурова поднесе своите благодарности към екипа на ММФ „Варненско лято“ и лично към Марио Хосен, също така към Рейчъл, дъщеря на проф. И. Нийман, която е предоставила възможността за достъп към личния му архив и към БНР за статиите и интервютата към момента, и към брат си – Димитър Буров за ценните съвети и насоки.

 За финал на изявата прозвуча като музикален подарък за всички присъстващи пиесата „Morceau de Concours“ от Габриел Форе, чиято спокойно-просветлена изящност и красота, обогати с още повече грация и прочувственост музикалната атмосферата на вечерта.

  КУЛТУРА ВСЕКИ ДЕН Концерт в памет на професор Ифра Нийман  Концертът в памет на проф. Ифра Нийман ще остане не само като един музикален мемориал в афиша на 98-мото издание на ММФ „Варненско лято“, но и като знак на приемственост между културните генерации, които пазят традициите, но и издигат нивото на музиката като  универсално, наднационално изкуство.

автор: Татяна Капричева
снимки: Росен Донев

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

− 1 = 1